szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Svájci belső piacán még nem érezhető az erős frank hatása – mondták a hvg.hu-nak az alpesi országban élő magyarok. A svájciak öntudatosak, és akár a harminc százalékos árrés ellenére is inkább hazai kereskedőtől vásárolnak, nem pedig némettől vagy franciától.

A svájci média bő terjedelemben foglalkozik a frank erősödésével, a híradó rendszeresen beszámol róla, ahogy a háttérműsorok is – mesélte lapunknak a 38 éves Dávid, aki több mint tizenöt éve él az országban, immár svájci állampolgár. Dávid szerint a svájciak természetesen tisztában vannak azzal, hogy rövidtávon jó nekik, de azt is nagyon jól tudják, hogy az erős valutájuk hosszabb távon akár a munkahelyükbe is kerülhet. „Svájc exportország, gondoljunk csak az itt gyártott órákra vagy a gépiparra. Az euróból élünk. Sokan most már attól félnek, hogy vissza fog esni az export, ami munkanélküliséghez vezethet” – mondta Dávid, aki szerint a média is „kelti a félelmet az emberekben”.

„Persze, most jó. Olcsóbban el tudunk menni nyaralni az eurózónába és olcsóbban be tudunk vásárolni a szomszédos Németországban, Franciaországban, a határmenti településeken” – mesélte a kilencvenes évek óta kint élő Kinga. Ő a szülei magyarországi devizahitel-törlesztésébe kénytelen most besegíteni. Kinga egyetért Dáviddal abban, hogy noha a svájciak rövid távon akár még élvezhetnék is az erős frankot, erről azonban szó sincs. „Itt nagyon öntudatosak az emberek, a pénzügyi kultúra is fejlettebb, mint a magyaroké. Hiába 30-40 százalékkal olcsóbb a német és francia határvárosokban például az élelmiszer, nem járnak oda tömegesen bevásárolni a svájciak. Ehelyett inkább szolidárisak azokkal a hazai szolgáltatókkal, akikre veszélyt jelent az erős fizetőeszköz” – magyarázta Kinga.

Ugyanezt erősítette meg az egyik, hatvanas évek óta kint élő magyar házaspár is. Mint mondták, éppen most akarnak új autót vásárolni és a kínálatot böngészve azt tapasztalták, hogy ha ugyanazt az autót Németországban vásárolnák meg, 30 százalékkal olcsóbban jutnának hozzá, ráadásul svájci garanciával. Ennek ellenére – ahogy a többség – ők is inkább svájci kereskedőtől veszik meg. „Persze úgy, hogy van pénzünk, könnyű szolidárisnak lenni. Itt tudják az emberek, hogy ha hosszútávon erős marad a frank, az árt a nemzetgazdaságnak” – teszik hozzá. Ugyanakkor arról is beszéltek, hogy a fiuk kint évekkel ezelőtt szintén hitelre vett házat, s hosszú távon neki sem lenne jó, ha az erős franknak köszönhetően túlságosan felértékelődne az ingatlan. Márpedig – éppen a frankerősödés miatt – ez könnyen megeshet.

A Svájcban élő magyarok elmondása szerint egy-két boltot és szolgáltatót leszámítva nem érezteti hatását az erős frank az országon belül. Néhány üzletben próbálják ugyan bevezetni, hogy olcsóbbak legyenek azok a termékek, amelyeket az eurózónából hoznak be, de nem kapják meg egy az egyben azt az árnyereséget, amit a svájci szolgáltató nyerhetne a gyenge euróhoz képest.

„Ez egy elég kicsi gazdaság, de a frank az olyan lett most, mint az arany, mert ez egy biztonságos állam, az államháztartásnak pozitív a mérlege. Ha ilyen nagy a kereslet, akkor a frank felértékelődik, de egy ilyen kis ország jegybankja sem tud szembeszállni a világgazdasági tendenciával. A svájci jegybank Dávid, a világgazdaság a Góliát. A jegybank hasonló cipőben jár, mint a magyar hitelesek: tehetetlenek a világgazdasággal szemben” – magyarázta Dávid. Mesélte, hogy néhány hete az egyik miniszter arra buzdította a svájciakat, menjenek külföldre és vásároljanak euróban, de utána magyarázkodott, hogy nem így gondolta.

Az erős frank a svájci turizmusra sincs jó hatással, mert még a gazdagabb külföldiek is inkább Németországot vagy Ausztriát választják. A luxusturizmusáról híres Zermattban például már kénytelenek voltak egy frankkal csökkenteni a sör árát – igaz, ettől még nem remélhetnek fellendülést.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!