Terroristák támogatásával vádolnak egy kurd tévét Dániában

Terrorista szervezet támogatása miatt bírósági eljárás kezdődött hétfőn egy kurd nyelven sugárzó televíziós csatorna ellen Koppenhágában.

  • MTI MTI
Terroristák támogatásával vádolnak egy kurd tévét Dániában

Jakob Buch-Jepsen ügyész azt közölte: a műsorait Európából közvetítő Roj-TV "magasztalja" a Kurdisztáni Munkáspártot, amelyet Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió egyaránt terrorista szervezetként tart számon. A párt Törökország délkeleti részén 1984 óta küzd az autonómiáért, és a harcok során már több tízezren vesztették életüket.

Az ügyész a koppenhágai városi bíróságon elmondta: a Roj-TV-t azzal vádolják, hogy az érintett párt szimpatizánsaival és a párt tagjaival közöl műsorokat.

A kurd nyelvű tévéállomás dán műsorszórási engedéllyel rendelkezik, de a stúdiók Belgiumban találhatók. A vádak alapvetően két vállalat, a Roj-TV és anyavállalata, a Mesopotamia Broadcast A/S METV ellen irányulnak.

"A Roj-TV a Kurdisztáni Munkáspárt szócsöveként működik. A 2006 és 2010 közötti időszakban olyan, a kurdisztáni pártot magasztaló beszámolókat tűzött műsorára, amelyek propagandának minősülnek" - szögezte le az ügyész, aki a tévécsatorna megbírságolását, illetve műsorszórási engedélyének visszavonását kéri a bíróságtól.

Björn Elmquist, a tévéállomás ügyvédje közölte, hogy a vállalat visszautasítja a vádakat. "Csak azért, mert egy dán újság egy tálib vezetővel készít interjút, még nem jelenti azt, hogy az a tálibok szócsöve" – fogalmazott.

A bírósági tárgyalás első napján jelen volt három kurd politikus és Berki Dibek, Törökország dániai nagykövete is.

A bíróság épülete előtt hétfőn körülbelül 30 kurd tartott békés demonstrációt. Az ügyben novemberben várható ítélet.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.