Zentai kiadatása: az ausztrál kormány a szövetségi bírósággal szemben

Egy ausztrál szövetségi bíróság két éve megakadályozta Zentai Károly Magyarországnak való kiadatását, de az ausztrál kormány meg kívánja kérdőjelezni a döntést.

  • MTI MTI
Zentai kiadatása: az ausztrál kormány a szövetségi bírósággal szemben

Az ausztrál szövetségi kormány külön felhatalmazást kért ahhoz, hogy megkérdőjelezze a szövetségi bíróság döntését, amely akadályozza a háborús bűncselekménnyel vádolt Charles Zentai kiadatását Magyarországnak - írta csütörtökön internetes kiadásában az ABC tv hírszolgálata.

A 89 éves, perthi illetőségű férfi hat éve harcol a kiadatás ellen. A magyar hatóságok azért kérték kiadatását Ausztráliától, hogy kihallgathassák egy zsidó fiatalember 1944-ben történt meggyilkolása ügyében. A gyanú szerint Zentai - két katonatársával együtt - megkínozta és agyonverte a 18 éves Balázs Pétert, amiért az nem viselte a sárga csillagot. A holttestet a Dunába dobták. 

Brendan O'Connor belügyminiszter 2009-ben jóváhagyta Zentai kiadatását, ám a szövetségi bíróság megsemmisítette a döntést, miután megállapította, hogy O'Connor hibát követett el.

A Nemzetközösség fellebbezést nyújtott be a szövetségi bíróság fenti határozata ellen, és részleges sikert könyvelhetett el. A Legfelsőbb Bíróság azonban úgy határozott, hogy Zentai nem adható ki háborús bűncselekmény címén, mivel amit a terhére rónak, az 1944-ben a magyar törvények értelmében nem volt bűntett. Az ügy folytatása érdekében a belügyminiszternek kell meghatároznia, mi minősül háborús bűncselekménynek. O'Connor szóvivője elmondta, hogy a Legfelsőbb Bíróság döntése nehéz kérdéssel szembesíti a kiadatási ügyekkel foglalkozó ausztrál hivatalt.

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.