szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Népszavazás kiírását követeli a brit EU-tagság jövőjéről a kormányzó Konzervatív Párt alsóházi képviselőcsoportjának legbefolyásosabb politikaformáló testülete, amely szerint az EU-t ma már sok brit "megszálló erőnek" tartja.

Mark Pritchard, az 1922 Bizottság titkára a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív napilap által hétfőn közölt nyílt levelében fejtette ki a frakció álláspontját. A bizottságot - olyan időszakokban, amikor a Konzervatív Párt kormányon van - azok a tory képviselők alkotják, akiknek nincs kormányzati tisztségük. A testület - amely onnan kapta nevét, hogy az alapító képviselők az 1922-es parlamenti választásokon kerültek be a londoni parlamentbe - hetente ülésezik, és informális, de gyakorlatilag kötelező erejű politikai ajánlásokat fogalmaz meg a kormány számára.

Az 1922 Bizottság titkára hétfői nyílt levelében azt írta, hogy amikor a britek az előző, 1975-ben tartott népszavazáson támogatták Nagy-Britannia bennmaradását az akkori Európai Gazdasági Közösségben, ezt annak az ígéretnek a birtokában tették, hogy csak közös piacról van szó. Idővel azonban, "jórészt fű alatt" Nagy-Britanniát "mind szorosabb unióba" vonták bele a "kontinenssel", és sok brit szemében az EU már olyan "megszálló erő", amely Nagy-Britannia számára "szokatlan előírásokat" határoz meg, korlátozza a szabadságjogokat, "felforgatja kultúránkat és idegen adókat ró ki". A befolyásos kormánypárti parlamenti bizottság vezető tisztviselője szerint Európa nem egészen négy évtized alatt "rabszolgájává tette" Nagy-Britanniát, Brüsszel mára "súlyos igává vált", és az unió "felvizezi" a brit szuverenitást.

Pritchard szerint csaknem négy évtizednyi "európai alávetettség után" eljött az ideje a brit nép "felszabadításának", és annak, hogy a britek "maguk döntsenek sorsukról" Az 1922 Bizottság titkára szerint mindezek alapján már jövőre ki kell írni a referendumot arról, hogy Nagy-Britannia része legyen-e a mai EU jelentette "politikai uniónak", vagy kapcsolata Európával csak a kereskedelemre szorítkozzék. Ha a britek ez utóbbira voksolnak, az utána következő két évben le kell bonyolítani "a politikai szuverenitás visszatelepítését" Brüsszelből Londonba. Ha azonban Brüsszel erre nem lenne hajlandó, a következő népszavazásnak már arról kell szólnia, hogy Nagy-Britannia bennmaradjon-e az EU-ban, vagy távozzon - írta az igen befolyásos tory parlamenti testület vezető tisztviselője. 

Nagy-Britanniában évek óta folyamatosan a politikai viták központi eleme a brit EU-tagság jövője. David Cameron miniszterelnök azonban nemrégiben határozottan elvetette egy olyan referendum kiírását, amelynek tétje az lenne, hogy Nagy-Britannia az unió tagja maradjon-e, vagy kilépjen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!