„Meg is nyugtat, vagy éppen felébreszt, jól kezdődik vele a nap” – így jógáznak Indiában és Magyarországon
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
Harmincnyolc évesen elhunyt Vaszilij Alekszanjan, a Jukosz olajtársaság súlyos betegségben szenvedő volt alelnöke. Jogvédők szerint még élhetett volna, ha nem kell két évet orvosi kezelés nélkül vizsgálati fogságban töltenie.
Harmincnyolc éves korában elhunyt Vaszilij Alekszanjan, a Jukosz orosz kőolajkonszern egykori alelnöke. A súlyosan beteg Alekszanjant hétfőn moszkvai lakásán érte a halál; jogvédők szerint még élhetett volna, ha nem kell két évet orvosi kezelés nélkül vizsgálati fogságban töltenie. 2008 februrájában az ügyvédek bíróság elé vitték a gyógykezelésére irányuló követelést, de a bíróság ezt azzal utasította el, hogy "a védelem nem bizonyította kellőképpen a halálos betegségek meglétét".
Alekszanjan nem egyszer elmondta újságíróknak: megtagadják tőle az orvosi kezelést, mert Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz volt főrészvényese bűnösségét bizonyító vallomást akarnak kicsikarni belőle.
A fiatal férfi AIDS-ben és nyirokmirigyrákban szenvedett, a börtönben tuberkulózist is kapott és megvakult. Mások által törvénytelen úton szerzett nagy összegek legalizálásával vádolták, ügyében akkor még csak a meghallgatások folytak, amelyekre akarata ellenére szállították a 2006 tavasza óta börtönben, 2007 őszétől a börtönkórház fertőző részlegében tartott, s láthatólag rossz állapotban lévő férfit.
Végül Alekszanjan a széles körű nemzetközi felháborodás, az Európai Emberi Jogi Bíróság többszöri döntése és az orosz közvélemény erősödő nyomásának hatására - miután Hodorkovszkij és számos más emberi jogi aktivista éhségsztrájkba kezdett -, kórházba kerülhetett 2008 őszén, de egyszemélyes, kívül-belül őrzött kórtermében eleinte az ágyhoz láncolva tartották. Nem sokkal később hatalmas óvadék ellenében szabadlábra helyezték, az óvadék összege napok alatt gyűlt össze az interneten.
Lev Ponomarjov ismert jogvédő, az Emberi Jogokért Mozgalom vezetője az Interfax hírügynökségnek kedden kijelentette: Alekszanjan még élhetne, ha idejében megkezdték volna orvosi kezelését. "Nálunk kemény a rend, és nemcsak a rend kemény, hanem az emberek is azok" - mondta. Lija Ahidzsakova neves színésznő, a 2008-as tiltakozások egyik szervezője az Eho Moszkvi rádiónak kedden azt mondta: "Csakis kínzásnak nevezhető, amin ez a fiatalember keresztülment a vizsgálati fogságban, csak azért, hogy Hodorkovszkijra terhelő vallomást tegyen. De nem tett. Hősies magatartást tanúsított. Bár ez valójában természetes."
A szerző 10 éve jógázik a jóga őshazájában, mesterfokozatot is szerzett jógatudományból Indiában. Szeretettel Delhiből sorozatunk írása.
A Tisza szigetek volt koordinátora az Irány a Jövő Párt elnöke.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
Egyre inkább úgy érződik, hogy a magyar kormánypárt nem csak az online világban kerül vesztes helyzetbe.
Nem ez az első eset, hogy a tiszásokat fenyegetik.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és csoda történt.