Tanácsadóként külföldi útjaira is elvitte barátját a brit védelmi miniszter

"Teljes mértékben bízik" a brit kormányfő Liam Fox védelmi miniszterben - közölte hétfőn a Downing Street, jóllehet londoni politikai kommentátorok szerint korántsem biztos, hogy a botrányba keveredett Fox ügyében ez David Cameron miniszterelnök végleges álláspontja.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Tanácsadóként külföldi útjaira is elvitte barátját a brit védelmi miniszter

Fox kabinetbeli pozíciója azután vált kérdésessé, hogy kiderült: a védelmi tárca vezetőjének egyik közeli barátja - jóllehet semmilyen hivatalos tisztsége nem volt a tárcánál - számos alkalommal a miniszter hivatalos tanácsadójaként lépett fel, ez a titulus szerepelt névjegykártyáján is, és e "minőségében" Fox több hivatalos külföldi látogatásán is részt vett. Az esetet súlyosbítja, hogy a 34 éves Adam Werrittynek hadiipari üzleti érdekeltségei vannak. 

A brit sajtó által feltárt, gyorsan belpolitikai botránnyá duzzadt ügy jelentőségét mutatja, hogy David Cameron miniszterelnök sürgősséggel vizsgálatot rendelt el, és ennek eredményéről már hétfőre jelentést kért. A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal szóvivője hétfői tájékoztatóján közölte, hogy Cameron továbbra is teljesen megbízik védelmi miniszterében, aki a kormányfő szerint "kitűnő munkát végez". 

Hétfőn azonban csak egy köztes vizsgálati jelentés készült el a védelmi minisztérium részéről, és a BBC kormányzati forrásai szerint a miniszterelnök addig nem hoz végleges döntést Fox ügyében, amíg a teljes jelentést meg nem kapja; ez október 21-én esedékes. A BBC kommentárja szerint "ha addig változnak a tények, változhat Cameron véleménye is", és a kormányfő "még mindig dönthet úgy", hogy meneszti Liam Foxot.

Fox már vasárnap este hivatalos nyilatkozatban közölte, hogy elnézést kért a miniszterelnöktől az ügyben, de esetleges lemondási szándékára nem tett utalást. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy sem ő, sem az általa vezetett tárca soha semmiféle titkos információt nem adott ki Werrittynek, és üzleti tevékenységéhez sem nyújtott segítséget.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?