Huszonöt eurót is érhet egy bolgár szavazat

Tömegesen kap szavazatvásárlásról szóló bejelentéseket a bolgár ügyészség az október 23-án esedékes elnök- és önkormányzati választások közeledtével - írta a Szega című bolgár napilap.

  • MTI MTI
Huszonöt eurót is érhet egy bolgár szavazat

A lap szerint leginkább pénzt kínálnak - 20-25 euró közötti összeget - a voksokért, de kényszerítésre és fenyegetésre is van példa. Nyomozást kezdett az ügyészség például egy olyan ügyben, amelyben elbocsátással fenyegették meg a dolgozókat, ha "rosszul" szavaznak, illetve más esetekben is, amilyen például az egyik északkelet-bulgáriai faluban történt, ahol a polgármester azzal fenyegette meg az embereket, hogy leromboltatja a házukat, ha nem rá szavaznak.

Hét férfit már őrizetbe vettek, mert Kruseto faluban a helyiekkel arról egyezkedtek, hogy elengedik élelmiszerbolti adósságaikat a szavazataik fejében. Egy másik faluban, az ország északnyugati részén, bejegyeztették a választók listájára egy pszichiátriai otthon 131 olyan betegét, akik a jogszabályok szerint nem szavazhatnának.

A bolgár külügyminisztérium közben elismerte - írta a Szega  -, hogy durva hiba csúszott a külföldi voksolás előkészítésébe, mindazonáltal elutasította a hiba kijavítását. Az illetékes hatósági weblapon szereplő téves tájékoztatás miatt a Németországban élő bolgárok eddig úgy tudták, hogy országuk hamburgi, darmstadti és magdeburgi tiszteletbeli konzulátusán is leadhatják a voksukat, de hasonló helyzet alakult ki Barcelonában is. Valójában a bolgárok Európában csak a nagykövetségeken és konzulátusokon szavazhatnak majd, így Ausztriában például csakis Bécsben.

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?