szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eső ellenére fiatalok és idősek egyaránt felvonultak a jó hangulatú október 23-ai tüntetésen, Budapesten, hogy kifejezzék véleményük a rendszerről – írta a The Economist blogja.

Az október 23-i civil tüntetésen részt vevő tömeg létszáma meghaladta a márciusi számokat, október vége amúgy is feszültségekkel teli időszak a magyaroknak az 1956-os tüntetések óta, amelyek bevésődtek az ország kollektív tudatába – írta a The Economist Közép-Kelet-Európával foglalkozó blogja, az Eastern approaches "Nem tetszik nekik a rendszer" című legfrissebb bejegyzésében.

A Facebookon szerveződött tüntetés a lap szerint nem a globális kapitalizmus ellen irányult, hanem a magyar kormány növekvő hatalomcentralizációja ellen, amelyet egyre több formában tapasztalnak. A Fidesz már független intézményekben is megszerezte a többséget, és kiszorítják a független gondolkodású újságírókat is, és azokat a tisztviselőket is, akik a korábbi szocialista rendszerben kezdték meg működésüket – írta a The Economist blogja.

A képre kattintva megnézheti Nagyítás-fotógalériánkat!
Túry Gergely

Ellenzéki politikusok is jelen voltak az október 23-ai tüntetésen, fel nem szólaltak ugyan, de jelenlétükkel egyetértésüket fejezték ki, hogy a „demokrácia hallatja a hangját”.

A sajtószabadságért tartott tüntetés mellett a Dörner György színházigazgatóvá való kinevezése elleni tüntetést is megemlíti a lap, ami szerint a fideszes főpolgármester, Tarlós István döntése egy a szélsőjobboldali szavazóknak szóló gesztus. Csurka Istvánról, aki az Új Színház intendánsa lesz 2012-től, tehetséges drámaíróként ír a lap, aki azonban az antiszemita MIÉP párt elnöke.

A The Economist szerint a tüntetők számát az is növelte, hogy magyar színészek tiltakozó levelet írtak Dörner színházigazgatóvá való kinevezése ellen, mivel a döntést „meggondolatlannak és megvetendőnek” találták. A kormány határozottan elutasítja a tüntetők követeléseit, azonban a vasárnapi tiltakozás egyértelmű bizonyíték arra, hogy Magyarországon virágzik a demokrácia – írta a blog.

Magyarország káprázatos kulturális örökséget tudhat magának, de Dörner (akit a lap Eddie Murphy és Bruce Willis szinkronhangjaként azonosít be) kinevezése nem tesz jót az ország megítélésének. Christoph von Dohnányi, a neves német karmester törölte a Magyar Állami Operaházba tervezett fellépéseit. Levelében úgy fogalmazott, hogy "nem akar fellépni egy olyan városban, amelynek polgármestere a színház irányítását két ismert szélsőjobboldali antiszemitára bízza".

Orbán Viktor vasárnap az unió brüsszeli csúcstalálkozóján vett részt, ezért a Fidesz október 23-i megemlékezése, amelyen beszédet mondott volna, elmaradt, ahogyan az az állami ünnepség is, amelyen a fővárosban beszélt volna, így vasárnap a tüntető tömegé volt a főszerep Budapesten.

Az Egymillióan a sajtószabadságért nevű Facebook-csoport „Nem tetszik a rendszer?!” elnevezésű hétvégi demonstrációja megmutatta, hogy a civil mozgalmaknak nem külön-külön kell szerveződniük, hanem közösen kell megmozdulásaikat előkészíteniük és azon együtt kell részt venniük – mondta a hvg.hu-nak Árok Kornél, a magyar Szolidaritás egyik alapítója. A csak "millás tüntetésnek" is nevezett több tízezres demonstráció a második ilyen volt a nevezett Facebook-csoport tagjaitól, a tavaszi – március 15-i – után, a vasárnapi rendezvény végén a szervezők ismét a 48-as forradalom és szabadságharc évfordulójára hirdették meg új megmozdulásukat, addig pedig "alternatív köztársaságielnök-választást" hirdettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Nagyítás

Nem tetszik a rendszer - Nagyítás-fotógaléria

Három órakor kezdődött az Egymillióan a sajtószabadságért Facebook-csoport tüntetése az Erzsébet híd pesti hídfőjénél. Az Astoriától lezárt Szabad Sajtó útján tízezrek gyűltek össze, többeknél kemény hangvételű transzparensek voltak. Az Erzsébet híd lábától az Astoriáig ért a tömeg.