szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az olasz köztársasági elnök megbízta Mario Monti közgazdászt az új olasz szakértői kormány megalakításával.

Giorgio Napolitano elnök vasárnap este, a törvényhozás két házának elnökével és a pártok vezetőivel tartott egész napos konzultáció után fogadta az Európai Unió volt biztosát, és felkérte a feladat ellátására, amit Monti elvállalt. Az alkotmány értelmében az új kormánynak tíz napon belül bizalmat kell kapnia a parlament mindkét házától.

Miután elvállalta a feladatot, Monti közölte, hogy azonnal hozzáfog a konzultációhoz a kormányt támogató pártokkal a tárcák elosztásáról, és legkésőbb keddre nyilvánosságra hozza a miniszterek listáját. A sajtónak adott rövid nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy Olaszország "közös erőfeszítéssel legyőzheti a válságot".

AP

Ha bizalmat kap a parlamentben, Monti fogja végrehajtani azokat a reformokat, amelyekről elődje, Silvio Berlusconi állapodott meg az euroövezet vezetőivel, és amelyek lényege a kiemelkedően magas olasz államadósság csökkentése és a stagnáló gazdaság élénkítése. A parlamentben továbbra is Berlusconi pártja képviseli a legnagyobb erőt. A párt főtitkára, Angelino Alfano már jelezte, hogy a támogatásuk feltételes: ragaszkodnak ahhoz, hogy a szakértői kormány a Berlusconi által ígért reformokra alapozza a programját.

A BBC szerint a köztársasági elnök egész nap tárgyalásokat folytatott az olasz pártokkal, összesen 17 alkalommal ült tárgyalóasztalhoz, mire megbízta Montit a kormányalakítással. Az olasz pártok nagy része támogatja a miniszterelnöknek felkért politikust. A Corriere della Sera olasz lap ugyanakkor kiemeli, hogy az Északi Liga ellenzéki pozíciót foglal majd el Monti várható kabinetjével szemben.

Beszélt a köztársasági elnök is

Beszédet mondott Napolitano is, hangoztatva, hogy Monti nemzetközi tekintélynek örvend, és független, a "pártpolitikai közelharctól" távol álló személy. "Tudom, hogy nem lesz könnyű, de vége a pártkövetelőzések korának, eljött a próba ideje, Olaszországnak vissza kell szerezni a befektetők és az európai intézmények bizalmát" - mondta a köztársasági elnök. Hozzátette, nem a 2008-as választási eredmény felborításáról, s nem a politikai erők demokratikus váltakozásának figyelmen kívül hagyásáról van szó, hanem arról, hogy "a gazdasági válsághelyzet rendkívüli erőfeszítést követel a különböző politikai erők egységével". Napolitano arra emlékeztette az olaszokat, hogy áprilisig 200 milliárd euró értékű, több évre szóló olasz államkötvény jár le, és megújításuk a piac bizalmától függ.

Berlusconi távozott, de...
AP

Berlusconi nem tűnt el

A szombaton lemondott Berlusconi vasárnap este videoüzenetben azt hangoztatta, hogy lemondása felelősségteljes gesztus volt, s "szomorú volt látni, hogy füttyszó és rágalmak kísérték". "Azoknak, akik a távozásomat ünnepelték, üzenem, hogy holnaptól kétszeres erőfeszítéssel dolgozom az adó-, igazságügyi és intézményes reformokon" - mondta Berlusconi, aki szerint 1994-es politikai színrelépése megváltoztatta Itália történetét.

Az olasz ellenzék úgy kommentálta Berlusconi nyilatkozatát, hogy Monti kinevezésekor is ő akar lenni a főszereplő.

Monti pályafutása

Mario Monti 1943. március 19-én született. A Wikipedia szerint a milánói Bocconi Egyetemen szerzett diplomát közgazdaságtan és menedzsment szakon. A Yale Egyetemen James Tobin későbbi Nobel-díjas közgazdásznál tanult. Később, 1989-től 1994-ig a Bocconi Egyetem rektora volt, 1994 óta pedig elnöke. Kutatásainak eredménye többek között a Klein–Monti modell, amely a monopolhelyzetben működő bankok viselkedését írja le.

1994-ben Silvio Berlusconi első kormánya az Európai Bizottság tagjai közé jelölte Emma Boninóval együtt. 1995-től kezdődő első ciklusában a belső piacért, szolgáltatásokért, vámokért és adózásért volt felelős. Négy évvel később, 1999-ben Massimo D'Alema kormánya jelölte a következő, Romano Prodi vezette Bizottságba, ahol a versenyjog területét kapta meg; ebben a minőségében többek között monopólium-ellenes eljárást kezdeményezett a Microsoft ellen (Microsoft-per). Ő vezette a General Electric és a Honeywell tervezett fúziójának vizsgálatát is, amelyet az Európai Bizottság nem engedélyezett.

2011. november 9-én Giorgio Napolitano élethossziglani szenátornak nevezte ki Montit - a Wikipedia angol szócikke szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Berlusconi két minisztere maradhatna az új olasz kormányban

Némileg megnyugtatta az olasz és európai piacokat, hogy Mario Monti közgazdász vezetésével szakértői kormány alakulhat Olaszországban. Lázas egyeztetést robbantott ki viszont mindez a belpolitikai folytatásban szerepet követelő pártok között. Az Északi Liga előrehozott választást sürget.

MTI Világ

Szakértői kormány alakulhat Berlusconi után

Az olasz politika gyorsított tempóban igyekszik új kormánnyal egyensúlyozni a Silvio Berlusconi kormányfő lemondási szándékát követő piaci zuhanást. Már a jövő héten megalakulhat a tervek szerint a Mario Monti vezette szakértői kormány.

hvg.hu Világ

Best of Berlusconi - botrányvideók

Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök szerint februárban előrehozott választásokat tart Olaszország, de ő már nem indul a kormányfői tisztségért. Ez alkalomból gyűjtöttünk össze a diplomáciai és szexuális botrányokban bővelkedő kormányfő legemlékezetesebb pillanatai közül néhányat. Videókkal.

Zentai Péter Világ

Hiába megy Berlusconi, tovább kavarhat a háttérből

Az olasz miniszterelnök jóval nagyobb informális hatalommal bír, mint azt a külvilág feltételezi. Amikor Berlusconi azt ígéri, hogy hamarosan lemond, az semmit sem jelent. Ez a véleménye a római Amerikai Egyetem nemzetközi tanszéke vezetőjének, James Walstonnak. A brit professzor a hvg.hu-nak elmondja, hogy nemcsak Itália, de egész Európa elemi érdeke, hogy az olaszoknál nemzeti egységkormány alakuljon, amelyet a korábbi EU-biztos, Mario Monti vezetne. Ezt azonban Berlusconi példátlan erejű médiabirodalma révén - minden áron akadályozni próbálja.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: Berlusconi bukása után is kell segítség

Olaszországnak a kormány élén bekövetkezett váltás ellenére is minden bizonnyal külső pénzügyi segítségre lesz szüksége, mégpedig nagyobbra, mint amennyit a bajba került eurótagállamok kisegítésére szolgáló Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) jelenlegi formájában nyújtani tudna - erre az egyöntetű következtetésre jutottak hétvégi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

MTI/hvg.hu Világ

Berlusconi lemondott

Benyújtotta lemondását az olasz államfőnek Silvio Berlusconi, miután szombaton a szenátus után az olasz képviselőház is megszavazta a gazdasági megszorításokat tartalmazó költségvetési csomagot.

InfoRádió Világ

"Berlusconit elsősorban a tehetsége tette nagy emberré"

Úgy tűnik, Olaszországban mindenki jól járna egy szakértői kormány létrehozásával, még az is, aki ellenzékbe kerül - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Szabó Győző Olaszország-szakértő, a Lónyay utcai Református Gimnázium tanára.