szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Első alkalommal állt a bírák elé korábbi államfő a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon: hétfőn megjelent a testület előtt Laurent Gbagbo volt elefántcsontparti elnök, akit emberiesség elleni bűnökkel vádolnak.

A 66 éves vádlottnak elsősorban azért kell felelnie, mert tavaly, miután nem ismerte el választási vereségét, hazájában polgárháború kezdődött, amelyben háromezren meghaltak, a menekültek száma pedig becslések szerint megközelítette az egymilliót. A négy hónapos erőszakban komoly szerepet játszottak a volt elnök utasítására cselekvő rendfenntartó erők. Az általuk elkövetett bűnök között a vádak szerint gyilkosság, nemi erőszak, civilek üldözése és más embertelen cselekedetek is szerepelnek. 

A mostani meghallgatáson Gbagbónak nem kellett nyilatkoznia arról, bűnösnek tartja-e magát vagy sem, csupán arról, hogy megértette-e az ellene szóló vádakat. A bíróság jövő nyáron tartja következő meghallgatását, amikor határoz arról, elegendőnek tartja-e a vádakat és azok megalapozottságát, hogy megkezdődjék a tényleges per. Gbagbo mindazonáltal már most jelezte, hogy nem csupán a vádakról akar tájékozódni, hanem az ellene szóló bizonyítékokról is, amelyeket is meg akar cáfolni. 

A megjelenés másik célja volt, hogy minden kétséget kizáróan megbizonyosodjanak Gbagbo személyazonosságáról. A volt elnök ebben készséggel együttműködött. Hágában fogva tartásának körülményeiről is kérdezték Gbagbót. Azokat a vádlott korrektnek mondta, ugyanakkor kifogásolta azt a módot, ahogyan áprilisban letartóztatták. Arról panaszkodott, hogy őrizetbe vételekor a francia hadsereg harckocsijaival törtek rezidenciájára, és eközben helikopterről is lőtték a birtokot. Azt mondta, hogy a támadás során mások belügyminiszterét lelőtték.

A súlyos nemzetközi bűnesetek - mindenekelőtt emberiesség elleni vagy háborús bűnök - kivizsgálására 2002-ben létrehozott bíróság vádlottlistáján számos magas rangú politikus szerepel, de Gbagbo az első államfői rangú, aki meg is jelent a testület bírái előtt. A bíróság kezdeményezésére hivatalos vizsgálat folyik a Közép-Afrikában, Kongóban, Ugandában, Szudánban és Kenyában zajlott háborús konfliktusok ügyében, míg előzetes vizsgálatot kezdett az ügyészség Afganisztánban, a palesztin területeken, Észak-Koreában, Grúziában, Kolumbiában, Guineában, Hondurasban és Nigériában.

Elefántcsontparton a tavalyi választáson Gbagbóval szemben Alassane Ouattara diadalmaskodott. A volt elnök Hágába juttatása a helyiek reményei szerint segít elejét venni annak, hogy a hamarosan megtartandó törvényhozási választást ismét belpolitikai feszültség övezze. 

A mostani meghallgatás helyszínén mindazonáltal Európában élő elefántcsontpartiak kicsiny csoportja szimpátiatüntetést tartott Gbagbo mellett, ügyvédje pedig jogi hibának és újgyarmatosító jellegűnek nevezte a volt államfő elleni eljárást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!