Cameron: "Nem ijedek meg attól, ha valamiből kimaradunk"

Nagy-Britannia egyebek mellett azért nem csatlakozik az uniós pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új szabályozási egyezménytervezethez, mert az abban foglalt előírások jelentős része "más országokra vonatkozik" - mondta pénteken David Cameron brit kormányfő, megerősítve, hogy a brit kormány továbbra sem tervezi az euró meghonosítását.

  • MTI MTI
Cameron:

Cameron a BBC-nek nyilatkozva kijelentette: véleménye szerint ha Nagy-Britannia csatlakozott volna ehhez az egyezményhez, az "még több bürokráciát, még több jogi bonyodalmat jelentett volna, valamint egy sor új szabályozást, amelyek zöme más európai országoknak szól". Megfelelő biztosítékok nélkül mindez nem szolgálta volna Nagy-Britannia érdekeit, ezért a csatlakozás elvetése volt a helyes döntés - mondta a konzervatív párti brit miniszterelnök.

Arra a riporteri kérdésre, hogy miképp szolgálná Nagy-Britannia érdekeit, ha egy EU-találkozón 26 uniós vezető ül tárgyalóasztalhoz, és esetleg csak a brit kormányfő nem lesz jelen, Cameron kitérően azt mondta: amikor az euróövezeti vezetők találkoznak, azon neki nem kell jelen lennie, mivel Nagy-Britannia nem tagja az euróövezetnek, és "nem is akar tagja lenni". Hozzátette: Nagy-Britannia a schengeni egyezményhez sem akar csatlakozni, mert saját határellenőrzéssel akarja megvédeni magát "az illegális bevándorlóktól, a kábítószer- és fegyvercsempészettől".

"Nem ijedek meg attól, ha néha valamiből esetleg kimaradunk ... nem jártunk-e jobban azzal, hogy kimaradtunk az euróból? Dehogynem" - fogalmazott a péntek délutáni BBC-interjúban a brit kormányfő. Cameron szerint a tervezett új szerződésnek "meglehetősen beavatkozó jellegű aspektusai" vannak az aláíró országok szuverenitását, saját költségvetésük kialakítását illetően. "Az ő dolguk, hogy miként (fogadtatják ezt el) parlamentjükkel, mi nem terjesztünk parlamentünk elé egy ilyen szerződést" - tette hozzá.

AP

Nem sokkal korábban, ugyancsak a BBC-nek nyilatkozva William Hague brit külügyminiszter hasonló érveket hozott fel, kijelentve: az új megállapodás részesei a költségvetéseik feletti nemzeti ellenőrzésből még nagyobb részt adnak fel, és "a kimaradás ebből nem elszigetelődés az Egyesült Királyság részéről, hanem nagyon ésszerű (döntés)".

Hague hozzátette: a brit kormány álláspontja szerint az olyan kérdések, mint az adóztatás és a vállalati szabályozás, szintén Nagy-Britannia hatáskörébe tartoznak, és nem az Európai Unióéba. A brit külügyminiszter szerint a jelenlegi brit kormány hivatali idejében nem kerülnek át fennhatósági jogkörök az EU-hoz sem ezekben, sem más kérdésekben.

Kemping bicikli, felvonulás és elvtársi csók – így fogadták eddig az űrhajósokat Magyarországon

Kemping bicikli, felvonulás és elvtársi csók – így fogadták eddig az űrhajósokat Magyarországon

Jurij Gagarinnak és Farkas Bertalannak is hatalmas, nyitott autós felvonulást szerveztek Budapesten, miután visszatértek az űrből és erre a propaganda is készült rendesen. Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.