Az észak-koreai kommunista kormányzat először nevezte nyilvánosan "legfelsőbb vezetőnek" Kim Dzsongunt. A Kim fiú vezetői szerepe azonban csak azt követően válik hivatalossá, ha a kommunista párt, a hadsereg és a kormány vezető tisztségviselői is megerősítik utódlását.
A sztálinista vezetésű Észak-Koreában csütörtökön ér véget a nemzeti gyász, amelyet Kim Dzsongil december 19-én bejelentett halála miatt hirdettek. Kim Dzsongilt szerdán, százezrek jelenlétében megrendezett búcsúztatási szertartással helyezték örök nyugalomra.
Csütörtökön, a gyászszertartás második napján több tízezer katona sorakozott fel az észak-koreai kommunista állam megalapítójáról, Kim Irszenről - Kim Dzsongun nagyapjáról - elnevezett phenjani téren, ahol az észak-koreai televízió által sugárzott felvételek szerint civilek is megjelentek.
Kim Dzsong Un apja, Kim Dzsong Il temetésén
AP
Kim Jongnam névleges államfő, a Legfelsőbb Népi Gyűlés Elnökségének elnöke beszédében az észak-koreai párt és hadsereg "legfelsőbb vezetőjének" nevezte Kim Dzsongunt, aki szavai szerint örökölte apja "intelligenciáját, vezetői képességeit, erkölcsi érzékét és bátorságát". A díszszemle végén egy katonai kórus elénekelte az Internacionálét, s mintegy húsz ágyúlövés dördült el.
Észak-Korea lakossága helyi idő szerint délben háromperces néma csenddel emlékezett Kim Dzsongilre, majd országszerte megszólaltak a hajók és mozdonyok hangkürtjei.
A hadsereg fontos szerepet játszik az észak-koreai rendszer fenntartásában; a másik hatalmi központ az ország egyetlen pártja, a Koreai Munkapárt.
A nemzetközi közösség szorosan figyelemmel követi, hogy a következő időszakban ki veszi kézbe a hatalmat az atomfegyverrel és hatalmas hadsereggel rendelkező észak-koreai kommunista államban, amelyet Kim Irszen 1948-ban alapított meg, s amelyet azóta a Kim család vezet.