szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament szocialista frakciója az EP január közepén sorra kerülő következő plenáris ülésére jelentést követel az Európai Bizottságtól az Orbán Viktor vezette magyar kormánnyal szembeni tervezett intézkedésekkel kapcsolatban. Hannes Swoboda helyettes frakcióelnök szerint meg kellene vonni Orbántól az Európai Néppárt helyettes elnöki pozícióját és a Fidesz párttagságát fel kellene függeszteni.

"A szociáldemokraták az Európai Parlamentben a sajtószabadságot beszűkítő médiatörvény létrehozása óta egyértelmű lépéseket várt az Európai Bizottságtól a magyar kormány ellen" - áll a szocialista EP-frakció helyettes vezetője, Hannes Swoboda közleményében.

"Ugyanígy egyértelmű eljárást követeltünk az alkotmány támadásszerű létrehozásával kapcsolatban is. Az Európai Bizottság azonban csak nagyon lassan és a minimumra korlátozva reagált. Legkésőbb most azonban szükség van egy tiszta reakcióra" - közölte Swoboda.

Az Európai Szocialista Párt (ESZP) szerint az Európai Néppártnak is lépnie kell az ügyben. "Teljesen érthetetlen, hogy Orbán Viktor még mindig az Európai Néppárt helyettes elnöke. Éppen ideje, hogy megvonják tőle ezt a pozíciót, a Fidesz Európai Néppárt-tagságát pedig addig fel kellene függeszteni, amíg Orbán nem tartja magát az európai játékszabályokhoz és nem veszi figyelembe az Európai Bizottság kétségkívül óvatos figyelmeztetéseit" - írja Swoboda, hozzátéve, hogy azonnali lépésekre szólítja fel az Európai Néppártot.

Az ESZP ugyanakkor támogatásáról biztosította a magyar ellenzéket és úgy ítélte meg, hogy Orbán Viktor kormánya immár nem ura a helyzetnek az országban. Szergej Sztanisev, aki ideiglenesen elnököl az Európai Parlament szocialista, szociáldemokrata és munkáspártjainak tömörülésében (amely létszámát tekintve a második helyet fogalja el az EP-ben), egy Szófiában nyilvánosságra hozott közlemény szerint kijelentette: "Az a feladatunk, hogy segítsünk mindenkiben tudatosítani, hogy Orbán Viktor kormánya nem ura a helyzetnek".

Az ESZP elnöke méltatta az MSZP-t vezető Mesterházy Attila szerepvállalálását, amellyel "hozzájárul egy koalíció felépítéséhez a demokrácia érdekében". Sztanisev kifogásolta a magyar kormány "egyre tekintélyuralmibb intézkedéseit". Philip Cordery, az ESZP főtitkára is szemére vetette az Európai Néppártnak (ENP, amely az EP konzervatív pártjait tömöríti, és első számú erő az Európai Parlamentben), amelyhez a Fidesz is tartozik, hogy nem foglal állást a magyarországi helyzetről.

"A Néppárt hallgatása egyre fülsiketítőbb. Az ESZP felszólítja az ENP-t, hogy függessze fel a Fideszt, amíg a magyar demokratikus intézmények vissza nem nyerik függetlenségüket és épségüket" - jelentette ki.

A nap folyamán az európai zöldek is tiltakoztak az Orbán-kormány ellen. Az európai zöldek szeretnék elérni, hogy az EP két hét múlva kezdődő plenáris ülése vegyen napirendre és tárgyaljon meg egy, az úgynevezett hetedik cikkely szerinti eljárás megindításáról szóló határozati javaslatot - közölte Ulrike Lunacek, az osztrák Zöldek EP-képviselője sajtótájékoztató keretében. Kijelentette, reméli, hogy a kezdeményezés elnyeri a többi frakció támogatását.

Lunacek azt is elmondta, a kezdeményezés napirendre tűzéséről az EP elnöksége dönt. Mint mondta, abból indul ki, hogy az elnökségben többségi támogatást kap az indítvány.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!