Etiópiai merénylet: a lázadók szerint a kormány akadályozza a németek elengedését

Az Etiópia északi részén három hete európai, köztük magyar turistákat megtámadó lázadók azzal vádolják az addisz-abebai kormányt, hogy akadályozza két német foglyuk szabadon engedését, erőszakos légkört tartva fenn a térségben.

  • MTI MTI
Etiópiai merénylet: a lázadók szerint a kormány akadályozza a németek elengedését

Az etióp kormány "rendre megakadályozza a két német biztonságos térségbe szállítására tette erőfeszítéseinket (...) újabb támadásokat indítva ellenünk" - hangoztatta egy szerda esti közleményében az afar kisebbség nevében fellépő etióp lázadócsoport, az Afar Forradalmi Demokratikus Egységfront (ARDUF).

A két német állampolgárt abban a január 18-i támadásban hurcolták el, amelyet a lázadók az eritreai határ közelében található Erta Ale vulkán közelében hajtottak végre európai turisták ellen, két magyar, két német és egy osztrák turistát megölve.

A lázadók már januárban magukra vállalták a támadást, s hogy abban túszokat ejtettek. Állításuk szerint azonban január 18-a óta nem szűnnek az összecsapások az etióp hadsereg erői és az ARDUF között. "Ha a két német meghal a harcokban, az etióp rezsim lesz (...) a felelős halálukért" - figyelmeztetnek.

A merénylet túlélőit kísérik segítőik Etiópiában
AP / Elias Asmare

Etiópia a maga részéről azzal vádolja a szomszédos Eritreát, hogy támogatást nyújt az ARDUF-nak, és azt állítja, hogy a két német turistát a határ túloldalán, Eritrea egy távoli sivatagi részében tartják fogva a lázadók. Az aszmarai kormány cáfolja Addisz-Abeba állítását.

Az ARDUF az elmúlt években számos gerillatámadást hajtott végre a térségben. 2007-ben öt európait - három brit, egy francia és egy olasz-brit állampolgárt - ejtettek túszul, de 12 nappal később szabadon engedték őket Eritreában.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.