szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valamennyi osztrák parlamenti pártból dolgoztak politikusok saját állítása szerint egy osztrák lobbistának, számos, eddig tisztázatlan korrupciós botrány egyik központi szereplőjének.

Peter Hochegger csütörtökön egy parlamenti vizsgálóbizottság előtt azt mondta, hogy 2000 és 2010 között összesen 28 politikus, illetve volt politikus kapott fizetést az ő cégeitől.

Hochegger mások mellett Alfred Gusenbauer volt szociáldemokrata (SPÖ) kancellárt, Ernst Strassert, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) volt belügyminiszterét, valamint Mathias Reichhold és Hubert Gorbach volt szabadságpárti (FPÖ) minisztereket nevezte meg. Hochegger "fizetési listáján" a bizottság előtt tett nyilatkozatában a napirenden lévő korrupciós és pártfinanszírozási ügyekben eddig nem érintett Zöldek egy volt képviselőjét is név szerint említette.

Gusenbauer állítólag évi százezer eurót kapott egy környezetvédelmi beruházással kapcsolatos tanácsadásért, Strasser ugyanennyit a bolgár kormánynak adott EU-csatlakozási tanácsadásért. A megnevezett volt politikusok közül többen visszautasították az állítást, hogy üzleti kapcsolatban álltak Hocheggerrel. Gusenbauer az ügyvédje útján jogi lépéseket helyezett kilátásba.

A vizsgálóbizottság mandátuma számos olyan, az elmúlt években napvilágra került korrupciógyanús ügyre kiterjed, amelyekben a hatóságok is nyomoznak. Elsőként a Telekom Austria telekommunikációs vállalathoz kötődő botrány került napirendre, amelynek Hochegger az egyik központi alakja.

Hochegger kijelentette, hogy nem kapott kenőpénzt a Telekomtól és nem is tud arról, hogy a cég megvesztegetett volna valakit. Úgy fogalmazott, "semmi büntethetőt" nem követett el. Elismerte ugyanakkor, hogy "erkölcsileg nem minden volt helyes", amit tett. Elismerte, hogy hamis számlát állított ki a saját nevében a Telekomnak 1,1 millió euróról. Mint mondta, a cégnek ötszázezer euróra volt szüksége egy kelet-európai üzlethez, de az összeget nem akarták feltüntetni a könyvelésben. Hochegger leadózta a bevételt, majd a felét visszaküldte a Telekomnak. A cég egyik volt igazgatójának állítását, hogy a pénzt árfolyam-manipulációra használták fel egy bróker megvesztegetéséhez, Hochegger nem támasztotta alá a bizottság előtt.

A botrányok sorozatát az indította el, hogy kiderült: Hochegger és üzlettársa, a Karl-Heinz Grasser akkori pénzügyminiszterhez közel álló Walter Meischberger FPÖ-s politikus 2002-ben milliós tiszteletdíjat vett fel a BUWOG lakásszövetkezet privatizációjakor. Az ügyben Grasser is gyanúsítottként szerepel. Hochegger több másik, ezután napvilágra került kétes ügyletben is közvetítőként tűnt fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!