szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A monarchia visszaállítása mellett tört lándzsát az utolsó német császár ükunokája a lemondásra kényszerült német szövetségi elnök személyét övező éles viták nyomán.

A 44 éves Fülöp Kiril herceg a Christ & Welt folyóirat eheti számának nyilatkozva úgy vélte, hogy a királyi családok stabilitást sugároznak. Őket ugyanis nem lehet bizalmatlansági indítvánnyal vagy mentelmi joguk felfüggesztésével eltávolítani posztjukról. Ez pedig jót tesz az általuk irányított országnak - jelentette ki a porosz herceg, aki evangélikus lelkész, a Berlintől északra található Zehdenickben él.

A monarchia lelkes hívének számító férfi szerint királyi családok könnyebben férkőznek közel az emberek szívéhez, mint "civil" államfők. Az uralkodó (király vagy császár) ráadásul nincs kitéve olyan "kísértéseknek", mint amelyek Christian Wulff lemondásához vezettek a múlt hónap közepén. (A német elnök ellen baráti üzletemberek költségén élvezett nyaralások, illetve tőlük fölvett előnyös lakásvásárlási kölcsön miatt indított vizsgálatot a hannoveri ügyészség korrupció gyanújával, ami Wulff lemondásához vezetett.)

Egy uralkodónak "vagy ott van a családi birtok, vagy az államtól kapott nagylelkű apanázs, ezért méltóságán aluli dolog volna, hogy ajándékokat fogadjon el barátoktól" - fogalmazott Fülöp Kiril.

A herceg ükapja, II. Vilmos császár - aki 1914-ben világháborúba sodorta a Német Birodalmat - a háborús vereséget követően, 1918 novemberében leköszönt a trónról és a hollandiai Doornba emigrált. A császárságot a demokratikus ("weimari") köztársaság váltotta fel, amely egészen Hitler hatalomra jutásáig (1933. január 30.) létezett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!