Gorbacsovnak új tervei vannak

Mihail Gorbacsov bejelentette, hogy újjáéleszteni szándékozik szociáldemokrata pártját.

  • MTI MTI
Gorbacsovnak új tervei vannak

A Szovjetunió első, egyben utolsó elnöke szerdán közölte ezt az Interfax hírügynökséggel. "Készen állok arra, hogy komolyan hozzáfogjak a szociáldemokrata projekt kidolgozásához. (...) Oroszországban számos zavar van a pártépítésben, a szociáldemokrata párt széles (politikai) köröket képes egyesíteni" - vélekedett Gorbacsov. 

Az Oroszországi Szociáldemokrata Pártot (SZDPR) 2001-ben alapították, Mihail Gorbacsov és Konsztantyin Tyitov pártját egyesítve. Három év múlva azonban a két politikus ellentéte miatt Gorbacsov lemondott az elnöki tisztségről, a párt pedig 2007-ben feloszlott. Egy része beolvadt a most parlamenti ellenzékben lévő Igazságos Oroszország pártba. Az orosz Legfelső Bíróság ugyanabban az évben döntött arról, hogy törlik a pártok nyilvántartásából, mert nem felelt meg a párttörvény feltételeinek.

Mihail Gorbacsov
AP / Leonid Lebedev

Az orosz duma (a parlament alsóháza) kedden második olvasatban is elfogadta a párttörvény módosítását, amely a nyilvántartásba vételhez szükséges támogató aláírások számát 40 ezerről 500-ra csökkentené.

Mindezen felbuzdulva az utóbbi hetekben sorra jelentették be különböző politikusok és politikai csoportok pártalapítási, illetve átszervezési szándékukat Oroszországban. Köztük van az elnökválasztáson harmadik legtöbb szavazatot kapott milliárdos üzletember, Mihail Prohorov is, aki jobboldali pártot készül létrehozni. A központi választási bizottság több tucat kérelemre számít a közeljövőben.

Szociáldemokrata típusú egyesülés létrehozását jelezte Gennagyij Gudkov és Ilja Ponomarjov az Igazságos Oroszország két vezető politikusa, valamint Szergej Udalcov, a Baloldali Front nevű radikális párt vezetője is.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?