szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összességében tovább erősödött a globális tendencia a halálbüntetés eltörlésére: egy évtized alatt a harmadával csökkent az ezen büntetési módot alkalmazó országok száma - olvasható az Amnesty International (AI) ma bemutatott éves halálbüntetés-jelentésében. A beszámoló szerint a kivégzéseket még gyakorló országokban azonban ijesztő mértéket öltött a halálbüntetés alkalmazása 2011-ben.

„Az országok túlnyomó többsége ma már tartózkodik a halálbüntetés használatától” - mondta Jeney Orsolya, az Amnesty International Magyarország igazgatója.

A világ országainak mindössze tíz százalékában – 198 országból 20-ban – hajtottak végre kivégzést az elmúlt évben. Ez több mint 30 százalékos javulást mutat a tíz évvel ezelőtti helyzethez képest. 2011-ben az ENSZ tagállamok 90 százaléka, 175 tagállam volt kivégzésmentes.

Jó hír, hogy tavaly és idén év elején újabb négy ország – Sierra Leone, Nigéria, Benin és Mongólia – tett fontos lépéseket a kivégzések megszüntetése felé. Fontos, hogy Lettország ez év elejétől már minden bűncselekményre vonatkozóan, teljesen eltörölte a halálbüntetést. Korábban a halálbüntetés tilalma csak a közönséges bűncselekményekre volt érvényes, háborús bűnökre nem.

Európában és a posztszovjet államok között kizárólag Fehéroroszországban zajlanak még kivégzések. Az egész amerikai kontinensen, sőt a leggazdagabb, G8 országok között is egyedül az Egyesült Államokban hajtottak végre halálos ítéleteket 2011-ben. A szub-szaharai Afrikában is már csak három ország (Szomália, Szudán és Dél-Szudán) alkalmazta ezt a kegyetlen büntetési módot. A csendes-óceáni térség is halálbüntetés-mentes volt, leszámítva a Pápua Új-Guineában kiszabott öt halálos ítéletet.

Meghökkentő mértékeket öltött viszont a kivégzések száma 2011-ben azokban az országokban, ahol még mindig van halálbüntetés a gyakorlatban. Ahogy több éve mindig, 2011-ben is Kínában volt a legmagasabb a végrehajtott halálbüntetések száma, több ezer embert végeztek ki, többet, mint a világ összes többi országában együttvéve.

A Közel-Keleten meredek, majdnem 50 százalékos növekedés volt tapasztalható az előző évi adatokhoz képest. Ezért az a négy ország volt felelős – Irán, Szaúd-Arábia, Irak, és Jemen –, akik a Közel-Keleten és Észak-Afrikában végrehajtott kivégzések 99 százalékát követték el. Európában egyedül Fehéroroszországban volt kivégzés, és két halálos ítéletet szabtak ki 2011-ben.

Súlyos probléma, hogy a legtöbb, halálos ítéleteket végrehajtó országban az igazságszolgáltatási eljárás többnyire nem felel meg a tisztességes eljárás nemzetközi jogban meghatározott követelményeinek. Sok helyen – többek között Kínában, Iránban, Irakban, Észak-Koreában és Szaúd-Arábiában – dokumentáltunk olyan eseteket, amikor a „beismerő vallomást” kínzással vagy kényszervallatással érték el a hatóságok. Iránban pedig legalább három olyan emberről tudni, akiket olyan bűncselekményekért végeztek ki, amelyek elkövetésekor még nem töltötték be a 18. életévüket. Ez az AI szerint sérti a nemzetközi jogot.

A tavalyi év során a világon a legtöbb kivégzést végrehajtó országok: Kína (a kivégzések száma államtitoknak minősül, valószínűleg több ezret is elérhet), Irán (360+), Szaúd-Arábia (82+), Irak (68+), és az Egyesült Államok (43).

Pozitív fejlődést tapasztalhattunk 2011-ben azokban az országokban is, ahol a kivégzések száma továbbra is magas. Az Egyesült Államokban Illinois lett a 16. állam, amely eltörölte a halálbüntetést, Oregonban pedig a kormányzó bejelentette, hogy hivatali ideje alatt nem kerül sor kivégzésekre. A kínai kormányzat eltörölte a halálbüntetés kiszabásának lehetőségét 13, elsősorban „fehérgalléros” bűncselekmény tekintetében.

„A kivégzéseket még végrehajtó, kis számú és elszigetelt országok tekintetében is fokozatos előrelépésről számolhatunk be a halálbüntetés eltörlése felé. Ezek kis lépések, de ahogy azt már többször láttuk, biztosan vezetnek a halálbüntetés felszámolása felé. Nem egyik napról a másikra fog ez bekövetkezni, de eltökélten küzdünk, hogy eljöjjön az az időszak, amikor a halálbüntetés végleg az múlt történelem részévé válik” - mondta Átol Dorottya, az Amnesty International Magyarország kampánykoordinátora.

Az Amnesty International minden esetben, bűncselekménytől, elkövetőtől és a végrehajtás módjától függetlenül ellenzi a halálbüntetést. A halálbüntetés sérti az élethez való jogot, és a kegyetlen, embertelen és megalázó büntetési mód tilalmát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!