szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Benyújtotta lemondását Boris Tadic szerb államfő lemondását csütörtökön Slavica Djukic Dejanovic parlamenti elnöknek, aki ezt követően május 6-ra kiírta az elnökválasztást.

Szerbiában így május 6-án egyszerre tartanak majd elnök-, parlamenti és helyhatósági választásokat. Az új államfő megválasztásáig és hivatalba lépésig a parlamenti elnök látja el a köztársasági elnöki teendőket.

Tadic szerdán jelentette be, hogy tíz hónappal lerövidíti elnöki megbízatását és lemond tisztségéről, hogy a parlamenti választásokkal együtt elnökválasztásokat is tarthassanak a balkáni országban. Szerbiában már korábban bejelentették, hogy május 6-án parlamenti és helyhatósági választásokat tartanak.

Tadic újságíróknak nyilatkozva szerdán elmondta azt is, hogy jelöltként indul az elnökválasztáson, és biztos a győzelmében. Kampányának középpontjában a gazdasági reform áll majd. "Miután előremutató tendenciák tapasztalhatók hazánkban, optimistán indulok a választáson. A választás nehéz lesz, de lehetőséget ad az embereknek arra, hogy döntsenek: milyen utat válasszon az ország. Én az európai integrációt és az ország egységének megőrzését javaslom" - mondta, és megismételte Belgrád ismert álláspontját: "Nem ismerjük el Koszovót!".

Boris Tadic
Fülöp Máté

A választások időpontjával kapcsolatban megjegyezte, hogy szerinte leállnának a politikai reformok, ha az elnök- és a parlamenti választásokat különböző időpontokban tartanák meg, az elnökválasztással az év végéig várnának.

Elemzők szerint a Tadic vezette Demokrata Párt (DS), a kormánykoalíció fő ereje az elnök személyes népszerűségére építi választási stratégiáját. A DS a népszerűségben jelentősen lemaradt az ellenzéki populista Szerb Haladó Párt (SNS) mögött. Az SNS vezetője, Tomislav Nikolic szintén indul az elnökválasztáson.

A leköszönő kormánynak előnyére válik, hogy Szerbia márciusban az Európai Unió tagjelölt országa lett, viszont nagy nehézségekbe ütközik, hogy fenntartsa a gazdasági növekedést, egyidejűleg pedig fékezze a munkanélküliség növekedését. Az ország EU-csatlakozása - amely akár egy évtizedbe is beletelhet - függ attól is, hogy javul-e Belgrád viszonya Koszovóval, amely 2008-ban egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét Szerbiából. Belgrád nem hajlandó elismerni Koszovó függetlenségét, de a nemzetközi közösség elvárja tőle, hogy normális viszonyt építsen ki vele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!