szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Népszavazás kezdődött csütörtökön Írországban, a szigetország választópolgárai az Európai Unió fiskális paktumának elfogadásáról döntenek.

Írország az egyetlen tagállam, ahol népszavazást kötelesek tartani az eurózóna fokozottabb fiskális szigorát előirányozó kormányközi megállapodásról, amelyet Nagy-Britannián és Csehországon kívül 25 tagállam támogatott. Az előzetes felmérések szerint a többség igennel fog szavazni a paktum elfogadására; a legutóbbi hétvégén például négy közvélemény-kutatás is azt sugallta, hogy a 3,1 millió szavazó mintegy 60 százaléka támogatni fogja az uniós szerződést. 

Enda Kenny ír miniszterelnök a referendum előestéjén hangsúlyozta, hogy a népszavazás a stabilitásról és az euró iránti bizalomról szól, egy erős "igen" pedig Írország megbízhatóságát közvetítené Európának. A fiskális paktumot ellenző Sinn Fein elnöke, Garry Adams ugyanakkor hangoztatta: a megszorítások nem hozták meg a kívánt eredményt, és az emberek kontinens-szerte egyre inkább elutasítják ezt a válságkezelési módszert. 

A Németország által szorgalmazott megállapodás esetleges elutasítása minden bizonnyal komoly hatással lenne az európai adósságválság kezelésére. Írország ráadásul ebben az esetben nem részesülhetne az euróövezeti válságkezelési program, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) biztosította pénzügyi segélyből. A szigetország 2010-ben 85 milliárd eurós hitelt vett fel az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól az ingatlanpiaci válság hatásainak enyhítésére, ám ez a támogatás 2013-ra elapad. 

Minden előzetes felmérés az igenek többségét vetítette előre, ám ugyanez történt 2001-ben és 2008-ban is, amikor Írország a pozitív közvélemény-kutatási eredmények ellenére két uniós alapszerződést utasított el népszavazáson. Az ír választók este - közép-európai idő szerint - 23 óráig adhatják le szavazataikat, a végeredményt pedig pénteken fogják közzétenni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!