szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Informális vacsorával kezdődött vasárnap Szentpéterváron az Orosz Föderáció és az Európai Unió vezetőinek 29. csúcstalálkozója.

Vlagyimir Putyin államfő és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a rendezvény informális jellege ellenére az Európai Unió és Oroszország gazdasági helyzetével a válság leküzdésével összefüggő kérdéseket is megvitatják - közölte Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője. 

A csúcstalálkozót ezúttal a Szentpétervár környéki Sztrelnában, Nagy Péter cár egykori palotájában tartják. A brüsszeli küldöttségben több magas rangú uniós tisztviselő is helyet kapott, köztük Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel a csúcstalálkozót megelőzően egyebek között az iráni atomprogrammal, valamint a szíriai válsággal kapcsolatos kérdésekről tárgyalt. 

A hivatalos program hétfőn plenáris üléssel kezdődik. A hagyományosan félévente sorra kerülő EU-Oroszország csúcstalálkozó résztvevőinek megbeszélésein ezúttal fontos témaként szerepelnek a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok távlatai, tekintettel arra, hogy Oroszország csatlakozik a Kereskedelmi Világszervezethez - tájékoztatott Jurij Usakov, az orosz államfő nemzetközi tanácsadója. A Kreml tisztviselője azt is elmondta, hogy az uniós vezetők nagy figyelmet tanúsítanak a posztszovjet térségben zajló integrációs folyamatoknak, amelyekről szintén szó lesz a találkozón. 

A nemzetközi kérdésekről a hétfői munkareggelin váltanak szót a csúcstalálkozó résztvevői. A kiemelt témák: Észak-Afrika, a Közel-Kelet és Irán, valamint a Koreai-félsziget helyzete. Folytatódik a munka az Oroszország és az Európai Unió közötti új alapszerződéssel kapcsolatosan, amelynek a kidolgozásáról Moszkva és Brüsszel már 2005-ben megállapodott - emlékeztetett Jurij Usakov.  

A külpolitikai tanácsadó szerint fontos kérdés lesz a hétfői megbeszéléseken Oroszország és az Európai Unió energetikai együttműködése, azon belül is a harmadik energiacsomag megvalósítása, a Kaszpi-tenger alatti gázvezeték megépítése, valamint az orosz és az uniós állampolgárok vízummentes utazása egymás országaiba. 

Usakov kiemelte:"Oroszország és az Európai Unió között egészében véve meglehetősen dinamikusan fejlődnek a kapcsolatok, és azok a stratégiai partnerség jellegét hordozzák magukon". A Kommerszant című orosz napilap utalt arra, hogy a csúcstalálkozót komoly véleménykülönbségek közepette tartják meg, és azon semmilyen fontos megállapodás aláírása nem várható. A vízumkényszer eltörlése elodázódik, a partnerségi és együttműködési megállapodást pedig Brüsszel több ponton módosítani szeretné Oroszország WTO-tagsága miatt. Moszkva azonban ezekről a kérdésekről külön kíván megállapodni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!