szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ahhoz, hogy szuperhatalom legyen, Európának meg kell erősítenie katonai képességeit - szögezte le Radoslaw Sikorski lengyel és Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter egy szerdai varsói pódiumvitán.

Sikorski hangsúlyozta: Lengyelország azon van, hogy beinduljon az állandó katonai együttműködés az EU-n belül. Kissinger egyebek között arról beszélt, hogy hiányzik a közös európai hang, ezen belül különösen a "stratégiai megközelítés". Sikorski erre azzal válaszolt, hogy Európának van közös hangja a kereskedelmi ügyekben, az a kérdés, hogy akar-e hasonló megközelítést a stratégiai kérdésekben is.

Az EU kívánatos közös hangja kapcsán Sikorski síkraszállt az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöki tisztségének összekapcsolása mellett. Véleménye szerint ezt a jövőbeni tisztségviselőt az Európai Parlamentnek vagy akár közvetlenül az uniós tagországok állampolgárainak kellene megválasztaniuk.

Kissinger szerint gazdasági területen Európának megvan a képessége ahhoz, hogy az Egyesült Államokkal egyenrangú szuperhatalommá váljon. "De tudatában vagyunk annak, hogy az erő státusa a katonai képességekben is kifejeződik" - jegyezte meg. Mint mondta, Európa egészét tekintve ez az erő kevés ahhoz képest, amit az egyes tagállamok ajánlani tudnának. Az a kérdés - folytatta -, hogy az egyes tagállamok és társadalmak akarnak-e bizonyos áldozatot hozni a jövő érdekében? Úgy vélte, hogy az áldozatvállalás szándéka ma kisebb, mint korábban.

Sikorski egyetértett Kissingerrel abban, hogy az erőt nem lehet mindig csak puha eszközökkel érvényesíteni. "Olykor a diplomáciát erővel kell megtámogatni" - mondta. A kézben ott kell lennie a korbácsnak is, még ha a hát mögé rejtve is - magyarázta.

A lengyel-német viszonyról szólva Kissinger annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a két ország a tényleges megbékélés felé tart, ami, hangsúlyozta, "kivételes történelmi tény". Sikorski azt állította, hogy a lengyel-német kiengesztelődés folyamata csaknem befejeződött. "Azt mondhatjuk, hogy már a lengyel-német szövetség gyümölcseit élvezzük" - mondta.

Oroszországgal ez a folyamat nehezebben megy - ismerte el a lengyel külügyminiszter. Csak a legutóbbi időben jöttek létre azok a feltételek, amelyek lehetővé teszik az igazság kimondását, ami a megbékélés előfeltétele. Kissinger szerint Lengyelország célkitűzései Oroszországgal szemben világosak: Varsó elsősorban függetlenségét akarja biztosítani. Mint mondta, ő személy szerint egyetért ezzel.

A vita során elhangzott az a közismert, Kissingernek tulajdonított mondás, hogy "van-e olyan közvetlen telefonszám, amelyen hívni lehet Európát". Kissinger közölte: nem biztos benne, hogy ezt ő mondta, úgy emlékszik, hogy először egy ír külügyminiszter élt ezzel a fordulattal kettejük találkozóján. "De ez egy jó mondat, miért ne tulajdonítsam a magamnak?" - tette hozzá a hallgatóság nagy derültségére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!