Verhofstadt létrehozná a "hajlandók koalícióját"

Európa Szíriában történő beavatkozását sürgette az Európai Parlamentben kedden Guy Verhofstadt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) nevű képviselőcsoport vezetője.

  • MTI MTI
Verhofstadt létrehozná a

Az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikájáról tartott vitában a liberális belga képviselő leszögezte, hogy a beavatkozás ellen felhozott érvelés "merő sületlenség". Javasolta, hogy hozzanak létre repüléstilalmi övezetet és biztonsági zónákat, valamint nyújtsanak segítséget a Szabad Szíriai Hadseregnek.

A politikus "valóságos botránynak" nevezte, hogy a nemzetközi közösség nem lép semmit válaszul a Szíriában kialakult humanitárius válságra.

"Ha a nyugati demokráciák nem avatkoznak közbe, a szíriai nép egyre kiszolgáltatottabbá válik a dzsihádista harcosoknak" - mondta a korábbi belga kormányfő, aki azt szorgalmazta, hogy az Európai Unió hozza létre a "hajlandók koalícióját", akik sürgősen megteremtik a repüléstilalmi övezetet Szíria fölött, a biztonsági zónákat és a humanitárius folyosókat a szárazföldön, nemcsak szavakban támogatják a Szabad Szíriai Hadsereget és nagyobb humanitárius segítséget nyújtanak a menekülteknek.

"Az Európai Unió nem engedheti meg magának, hogy kimaradjon a térség történelmi változásaiból. Nyilatkozatok által nem, csak tettek révén lehetünk az emberi jogok hiteles védelmezői" - szögezte le Guy Verhofstadt.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.