Kihallgatják az iszlámellenes film készítőjét

Kihallgatják azt a férfit, aki a gyanú szerint részese volt a muszlim országokban erőszakos tiltakozáshullámot kiváltó iszlámellenes film forgatásának.

  • hvg.hu hvg.hu
Kihallgatják az iszlámellenes film készítőjét

Kihallgatják az amerikai hatóságok azt a férfit, aki összefüggésbe hozható annak az iszlámellenes filmnek a készítésével, amely ezen a héten nyugatellenes zavargások kitöréséhez vezetett az iszlám világban - közölte a BBC. A férfit, Nakoula Basseley Nakoulát 2010-ben banki csalásért elítélték, és azzal a feltétellel engedték el, hogy nem internetezik és nem használ álneveket. A férfi tagadja, hogy köze volna a netre felkerült film és klipek készítéséhez.

A film nyomán az iszlám világban tüntetéssorozat robbant ki, amelynek pénteken legalább hét halottja volt. Az erőszakos tüntetések kedden kezdődtek, amikor a líbiai Bengáziban rátámadtak az amerikai nagykövetségre, a támadásban pedig meghalt a nagykövet és három másik amerikai is. A támadás ürügyéül állítólag a film elleni tiltakozás szolgált, de az al-Kaida terrorszervezet szombaton azt közölte, hogy a bengázi támadással a szervezet második számú vezetőjének megölését bosszulták meg.

Még mindig nem teljesen világos, hogy ki áll a Mohamed prófétát rendkívül ellenszenves figuraként bemutató film hátterében. A Sam Bacile név, amellyel a Youtube-ra felkerült a film trailere, a hatóságok szerint Nakoula Basseley Nakoula álneve.

Nakoula egyébként maga jelentkezett kihallgatásra, és a saját lakhelyéről vitték be a hatóságok, nem vették őrizetbe. A Los Angeles-i Cerritosban lévő lakásáról távozva sálba burkolózott, és kalapot, valamint napszemüveget viselt, hogy ne ismerjék fel.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.