szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Előkerült, egészséges, meglátogatott egy egyetemet és már az amerikai védelmi miniszterrel is találkozott Hszi Csin-ping kínai alelnök, aki akár egy hónap múlva Kína új vezetője lehet. Váratlan eltűnése mögött ugyanúgy a kongresszushoz köthető hatalmi harcot sejtenek, mint a tavasszal kirobbant belpolitikai botrány mögött.

Az 59 éves „trónörökös”, Hszi Csin-ping Mao harcostársának fia, mégis önerőből jutott magasra. A kínai politika nacionalista vonalához tartozik, ezért várható hatalomba lépésétől Kína nagyhatalmi ambícióinak erősödését várják. Ez csak érdekesebbé teszi, hogy szeptember 1. után eltűnt a nyilvánosság elől, majd egyszer csak a múlt hétvégén megkerült. Hszi Csin-ping túl van egy stratégiai fontosságú tárgyaláson Leon Panetta amerikai védelmi miniszterrel, melyen a csendes-óceáni térségben egyre jobban egymásnak feszülő két nagyhatalom kapcsolatáról tárgyaltak.

„Őszintén az a benyomásom volt róla, hogy makk egészséges” - mondta találkozójuk után Leon Panetta a BBC-nek. Csin-ping maga nem mondott semmit távolléte okairól. A Reuters korábbi értesülései és Tung Csi-va volt hongkongi vezető szerint viszont hátsérülést szenvedett sportolás közben, és az ezt követő terápia és pihenés miatt tűnt el két hétre a nyilvánosság elől. Megfigyelők szerint a szerdai találkozó - amely Hszi első magas szintű megbeszélése volt azóta, hogy néhány napja újra nyilvánosan mutatkozott -, azt volt hivatott jelezni, hogy a pletykák ellenére a vezetőségváltás a tervek szerint halad - írja az MTI.

Hszi Csin-ping távolléte alatt több magas rangú külföldi látogatóval, köztük Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel való találkozóját is lemondta kommentár nélkül, ami különösen szokatlan a merev protokolljáról ismert kínai diplomáciában. Az alelnök végül 15-én jelent meg a pekingi agráregyetemen a nemzeti tudomány napja alkalmából. Az alelnök a képeken egészségesnek és jó kedvűnek tűnt.

Szívroham, merénylet

Az államfői poszt várományosának eltűnésére semmilyen hivatalos magyarázat nem érkezett. A pártkongresszus, ahol Hszi Csin-ping Hu Csin-tao helyébe léphet, viszont már a következő hónapban lehet, de pontos időpontot még annak sem tűztek ki. Ezek a bizonytalanságok különféle spekulációkhoz vezettek Hszi Csin-ping hollétével és eltűnésének okaival kapcsolatban.

Hszi Csin-ping alelnök. Nem tudni hol volt, de meglett.
AP

Eltűnése miatt olyan spekulációk kaptak lábra, miszerint szívrohamot, vagy sztrókot kaphatott, sürgősségi rákellenes beavatkozást végeztek el rajta, vagy megpróbálták meggyilkolni, autóbalesetnek álcázva. A pletykák a kínai internetes oldalakon terjedtek, annak ellenére is, hogy a kínai hatóságok a Twitter kínai megfelelőjén, a Weibo mikroblogon letiltották Hszi Csin-ping nevének keresését.

A Hszi Csin-ping eltűnése mögötti spekulációkat a közelgő pártkongresszus is erősíti. A kommunista Kínának ez a tizennyolcadik, az alkotmány 1982-es elfogadása óta a hatodik kongresszusa. Az idei kongresszuson esedékes a tízévente tartott tisztújítás, melyen lecserélik a párt legfőbb vezető testületeinek tagságát. A 67 évesnél idősebbek távozni kényszerülnek posztjukról.

Jön a kongresszus

A kongresszuson megválasztják a 300 fős központi bizottságot, formálisan ők döntenek a Politikai Bizottság Állandó Bizottságának nevezett legfőbb, néhány fős csúcsszerv tagjainak megválasztásáról, melynek valódi tagsága valójában informális megállapodásokon dől el. A jelenlegi testületből csak hárman - Hszi Csin-ping mellett Li Ko-csiang, a miniszterelnöki poszt várományosa, illetve Ven Csia-pao jelenlegi miniszterelnök maradnak a helyükön. bekerülhet viszont az első nő a kommunista Kína történetében. Az már korábban is nyilvánvaló volt, hogy a komoly tisztújítás miatt erős hatalmi játszma zajlik a színfalak mögött.

Egy biztosnak tartott ember már nem fog bekerülni Kína legfőbb irányító testületébe. Po Hszi-laj, csungkingi polgármester, akit az új kínai vezetőgeneráció tagjának tartottak, idén tavasszal bukott bele az ellene felhozott korrupciós és emberölési vádakba, melyek azután borultak ki, hogy Csunkingban megöltek egy kínai gazdasági körökkel szoros kapcsolatot ápoló brit üzletembert.

A férfi meggyilkolásával Po feleségét vádolják, Po Hszi-lajt áprilisra minden tisztségéről leváltották. Erről a botrányról is jellemző volt az a vélekedés, hogy egyszersmind a legfelsőbb körök hatalmi játszmájának a része.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Gazdasági krízist okozhat a kínai-japán konfliktus

Az egész távol-keleti térségre veszélyt jelenthet Kína és Japán durvuló viszálya. A vita tárgya néhány kicsi sziget, ám Kína az egész csendes-óceáni térségben elő akar törni. Ez nemcsak Japánnal, hanem a térség több országával és az USA-val is konfliktust okoz.

MTI Világ

Egészségesnek tűnik a leendő kínai elnök

Leon Panetta amerikai védelmi miniszter szerdán találkozott Hszi Csin-ping kínai alelnökkel, a pártfőtitkári és államelnöki poszt várományosával, akinek kéthetes eltűnése találgatások sorához vezetett egészségi állapotával, illetve a kínai vezetőváltással kapcsolatban.