szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több százan tüntettek Kína ellen a japán fővárosban szombaton a két ország szigetvitája miatt.

Ez volt az első Kína-ellenes tüntetés Japánban a két ország múlt héten elmérgesedett területi vitája miatt. Hírügynökségi becslések szerint mintegy nyolcszázan vettek részt a Ganbare Nippon! (Hajrá, Japán!) nevű nacionalista szervezet által szervezett megmozduláson, amelyen a résztvevők egyebek mellett "fasiszta" és "állatias" országnak nevezték Kínát, s azt hirdették: Japán meg tudja védeni magát a Peking jelentette veszélytől.

A Tokió szórakozóhelyeiről ismert Roppongi negyeden keresztülhaladó menet a közelben található kínai nagykövetség elé akart vonulni, ezt azonban csak egy maroknyi tüntetőnek engedélyezték a hatóságok, ők "Gyertek ki!" felkiáltásokkal "ostromolták" az egyébként zárva tartó épületet.

A demonstráció végig szigorú rendőri felügyelet alatt, békésen zajlott, szemben az eheti és múlt heti kínai Japán-ellenes megmozdulásokkal, amelyek során a szigetország több polgárát és vállalkozását is támadás érte. A Kína-szerte tízezreket megmozgató tüntetések azután törtek ki, hogy a japán kormány megvásárolta a Szenkaku-szigetek három tagját egy magántulajdonostól. Ezt a szigetcsoportot Peking Tiaojü-szigetek néven saját területének tartja.

A kínai tüntetések a hét közepén lecsillapodtak, miután a pekingi hatóságok a beszüntetésükre szólították fel a lakosságot. Ezzel párhuzamosan a japán parti őrség arról számolt be, hogy szombaton ismét kínai hajókat észlelt a Szenkaku-szigetek csatlakozó övezetében, azaz a parttól 12 és 24 tengeri mérföld között lévő sávban. A Kyodo hírügynökség értesülései szerint a szigetvita miatt elhalaszthatják a Kínai Kommunista Párt október közepére tervezett kongresszusát, amely az idén esedékes vezetőségváltásról fog határozni. Egy meg nem nevezett párfunkcionárius szerint "a legfelsőbb vezetés összetétele nem változhat egy szükséghelyzet alatt".

Pártbéli források szerint a vita ahhoz is ürügyként szolgálhat Hu Csin-tao (Hu Jintao) számára, hogy az államelnöki és pártfőtitkári posztról való lemondás után is megtartsa a kínai központi katonai bizottság vezetői tisztségét. Hu elődje, Csiang Cö-min (Jiang Zemin) a két fő politikai poszt elhagyása után még éveket töltött a katonai bizottság élén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!