szerző:
MTI/Reuters/AP/AFP/ITAR-TASZSZ
Tetszett a cikk?

Megkezdődött vasárnap a venezuelai elnökválasztás, amelyen a polgároknak arról kell dönteniük, hogy hatalmon maradjon-e a dél-amerikai országot 1999 óta irányító baloldali-populista Hugo Chávez, vagy inkább az ellenzéki kihívónak, Henrique Capriles Radonskinak szavaznak bizalmat.

Venezuelában mintegy 19 millió szavazásra jogosult polgár adhatja le voksát 13 ezer szavazókörletben. A voksolás idején 139 ezer katona ügyel a biztonságra.

 Hat jelölt indult az elnökválasztáson. Elemzők szerint Hugo Chávez egyetlen komoly kihívója Henrique Capriles, aki a 22 ellenzéki pártot tömörítő MUD (Mesa de la Unidad Democrática - a Demokratikus Egység Asztala) jelöltje.

A választási kampány idején Hugo Chávez azt ismételgette, hogy az ő gazdaságpolitika az egyetlen helyes út, mivel a szocialista reformok révén csökkent jelentős mértékben a szegénység és a nincstelenség, a jövőben pedig teljesen felszámolják a kapitalista múlt e csökevényét. Capriles viszont arra helyezte a hangsúlyt, hogy kizárólag az egyéni kezdeményezés képes a fejlődés útjára állítani Venezuelát, és Chávez gazdasági modellje zsákutca, ami már sokszor bebizonyosodott a történelem során.

Friss felmérések szerint Chávez vezet kihívója előtt, a bizonytalan szavazók nagy tömegére való tekintettel azonban a legtöbb intézet lehetségesnek tartja Capriles sikerét. Amennyiben ő győzne, az jelentős kihatással lenne a térségre. Venezuela képezi ugyanis a Chávez által alapított baloldali-radikális ALBA szövetség központi országát; további tagállamok Kuba, Ecuador, Bolívia, Nicaragua és néhány kis karib-tengeri állam. A XXI. századi szocializmust hirdető országok számára már csak ideológiai szempontból is súlyos csapás lenne Chávez veresége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!