Washington bókol az EU Nobeljéhez

Amerikai hivatalos kommentárok szerint az Európai Unió, amelynek pénteken odaítélték a Nobel-békedíjat, figyelemreméltó sikereket ért el a kontinens egyesítésében és békéjének megszilárdításában. Washington szerint az európaiak kemény munkájukkal és eltökéltségükkel kiérdemelték ki az elismerést.

  • MTI MTI
Washington bókol az EU Nobeljéhez

Az Egyesült Államok kormányzatának tagjai közül Hillary Clinton külügyminiszter az elsők között gratulált az EU-nak ahhoz, hogy az idén elnyerte az egyik legrangosabb nemzetközi kitüntetést "az európai kontinens békés fejlődésében, a demokrácia és az emberi jogok elterjesztésében játszott meghatározó szerepéért".

Az amerikai diplomácia vezetője úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi Európa a kontinens vezetőinek és lakóinak kemény munkájával és eltökéltségével alakult ki. "Az, hogy Európa a XXI. században egységes és békés, nem véletlen történés" - fejtette ki Clinton Washingtonban. Barack Obama elnök szóvivője,

Jay Carney azt hangoztatta: az uniós integráció folyamata azt is bizonyította, hogy a nézeteltérések megoldására a politika sokkal jobb út, mint a háború. Emlékeztetett arra, hogy az öreg kontinenst a múlt században, az uniós egységesedést megelőzően kétszer is pusztító háború sújtotta. Utalt az elnöki szóvivő arra is, hogy a békedíjat három évvel ezelőtt Obama is kiérdemelte, mégpedig a nemzetközi diplomácia hatékonyabbá tételét célzó rendkívüli erőfeszítéseiért.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?