szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtökön Washingtonban fogadta Martonyi Jánost, a magyar diplomáciai tárca vezetőjét.

A zárt ajtók mögötti tárgyalások előtti üdvözlő nyilatkozatában Clinton újságírók előtt megemlítette, hogy a felek a kétoldalú kapcsolatokon kívül globális témákat is érintenek majd. Kijelentette, hogy a legfontosabb cél az együttműködés elmélyítése és kiszélesítése.

Az amerikai diplomácia vezetője az 1956-os forradalom 56. évfordulója alkalmából hangsúlyozta, hogy a nagyrabecsüléssel tekint a magyarok által kifejezett szabadságságvágyra.

Martonyi János köszönetet mondott a baráti párbeszéd folytatásáért és az elmúlt időszakban az amerikai kormány részéről megfogalmazott tanácsokért. Rámutatott, hogy idén nemcsak a forradalom 56. évfordulóját ünnepeljük, de a magyar-amerikai diplomáciai kapcsolatok felvételének 90. évfordulóját is.

MTI / EPA / Michael Reynolds

Az amerikai fővárosban Martonyi János a kétoldalú találkozót követően részt vesz az Atlantic Council washingtoni elemzőintézet kerekasztal-beszélgetésén, és tárgyal amerikai nagyvállalatok vezetőivel is.

A miniszter csütörtök este beszédet mond az említett évfordulók alkalmából rendezendő ünnepi vacsorán, pénteken pedig felszólal egy, a Külkapcsolatok Tanácsa (Council on Foreign Relations) nevű tekintélyes külpolitikai kutatóintézet szervezésében magtartandó szakértői megbeszélésen.

A külügyminiszter pénteken találkozik az amerikai magyarság szervezeteinek képviselőivel, valamint ünnepélyesen beiktatja Daniel Hughest, Magyarország új New Orleans-i tiszteletbeli konzulját.

Clinton tavaly decemberben levelet küldött Orbán Viktornak, amelyben azt írta, sajnálja, hogy a párbeszéd a magyar és az amerikai kormány között, a kormányunk és a fent említett más konstruktív csoportok építő jellegű észrevételei nem vezettek az új törvények alapos újragondolásához.

A Népszabadság birtokába került levél szerint az amerikai külügyminiszter felidézte, hogy az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, Eleni Tsakopoulos Kounalakis tavaly októberben szóbeli tiltakozó diplomáciai jegyzéket, demarsot adott át, amelyben aggodalmát fejezte ki az alkotmányos változásokkal kapcsolatban, ”kiemelten kérve az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtószabadság és a kormány átláthatósága melletti valódi elkötelezettséget”.

Emlékeztetett arra is, hogy korábban ugyanezeket az aggodalmakat fogalmazta meg az Európai Bizottság Igazsági, Alapjogi és Polgárjogi alelnöke, valamint az EU Pénzügyi Bizottságának hivatala is.

Giró-Szász András később azt mondta, Orbán Viktor válaszolt is a levélre. A kormányszóvivő szerint a magyar kormány bármilyen konkrét kérdést hajlandó volt megvitatni a külügyminiszterrel, de "általánosságban megfogalmazott felvetésekkel nehéz mit kezdeni".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!