szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott csütörtökön a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) szóvivője, miután gyanúba került, hogy nyomást gyakorolt egy országos közszolgálati televízióra. A CSU politikai ellenfelei szerint a szóvivő gyalogáldozat, és a szálak a párt legfelső köréhez vezetnek.

Hans Michael Strepp egy szerdai újságcikk szerint megpróbálta megakadályozni, hogy a ZDF közszolgálati televízió híradója beszámoljon a legnagyobb ellenzéki erő, a bajor szociáldemokraták kongresszusáról. A müncheni Süddeutsche Zeitung értesülését a híradó szerkesztősége megerősítette. A szóvivő tagadja, hogy nyomást akart gyakorolni. A híradó tudósított a kongresszusról. Az ügy felháborodást váltott ki, a közmédia befolyásolása ellen tiltakozott egyebek között a német országos újságíró szövetség (DJV). 

A botrány miatt a szóvivő csütörtökön a felmentését kérte Horst Seehofer pártelnök-miniszterelnöktől, aki eleget tett a kérésnek. A Bajorországot 55 éve megszakítás nélkül kormányzó CSU botránya nehéz helyzetbe hozhatja Seehofert, és árthat a testvérpártnak, az Angela Merkel vezette Német Kereszténydemokrata Uniónak (CDU) is.

Bajorországban egy év múlva - nagyjából egy időben az országos parlamenti választással - új tartományi gyűlést választanak. A CSU az előző héten pénteken és szombaton tartotta a választási felkészülés nyitányát jelentő kongresszusát. A rivális Német Szociáldemokrata Párt (SPD) bajorországi szervezete vasárnap tartott kongresszust, a tanácskozáson döntöttek arról, hogy Christian Ude müncheni főpolgármester lesz Horst Seehofer kihívója.

A Süddeutsche Zeitung szerint Strepp vasárnap felhívta a heute című ZDF-híradó szerkesztőségét, és következményeket helyezett kilátásba arra az esetre, ha beszámolnak az SPD-kongresszusról. A CSU sajtóosztályát ismerő német újságírók szerint Strepp profi, tisztességes és barátságos szóvivő, ráadásul igen tapasztalt. Hatodik éve dolgozik a bajor uniópárt szóvivőjeként, így érthetetlen, hogy miért követett el ilyen hibát.

Csütörtökön ez a téma uralta a bajor tartományi gyűlés ülését. Seehofer kifejtette: Strepp lemondása szükséges és helyes döntés volt,  hiszen a szóvivő és a ZDF eltérően ítéli meg a történteket, ilyen körülmények között pedig a szóvivő nem tudja ellátni feladatát. A pártelnök hangsúlyozta: fel kell tárni, mi is történt valójában, ezért felkérik a ZDF illetékes testületeit, hogy működjenek közre a helyzet tisztázásában. 

Az ellenzéki szónokok szerint a szóvivő "klasszikus gyalogáldozat", és megbízást teljesített. Nem Strepp-ügyről, hanem Seehofer-ügyről van szó, a megbízás a pártelnöktől érkezett - mondta az SPD frakcióvezetője. A Szabad Választók (FW) nevű párt részéről azt emelték ki, hogy a "CSU-rendszer" roncsolja a demokráciát, és a pártnak semmi sem drága, ha hatalma megőrzése a tét. Az ügyben megszólalt az SPD elnöke, Sigmar Gabriel is, aki szerint "a bocsánatkérés a legkevesebb, amivel Seehofer tartozik". 

Michael Konken, a DJV elnöke szerint az eset hátterében az áll, hogy a politikusok a saját tulajdonukként kezelik a közszolgálati médiumokat, mert az intézményeket felügyelő testületekben "ülnek és döntéseket hoznak". Az újságíró szövetség elnöke szerint nagyobb távolság szükséges a pártpolitika és a közszolgálati média között, a felügyelő testületekből "el kell tűnniük a politikusoknak", és erről az alkotmánybíróságnak kell gondoskodnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!