Megkopott koronák

Nem használt az európai uralkodók népszerűségének a gazdasági válság. Több koronás fő is költségcsökkentésbe kezdett.

Megkopott koronák

A királyi családok élete sem mindig fenékig tejföl. A napokban András yorki herceg vállalta, hogy – egy jótékonysági akció részeként – hegymászó-felszerelést öltsön és leereszkedjen a 310 méter magas londoni Shard felhőkarcoló tetejéről. A művelet sikeres volt: az 52 éves, és az 1982-es falklandi háborúban pilótaként szolgált herceg sértetlenül túlélte a kalandot, és közben 290 ezer font támogatást gyűjtött a brit haditengerészet egyik alapítványának.

A bátorságról tanúskodó akcióra már csak azért is szükség volt, hogy jóvátegye komoly visszhangot kiváltó baklövéseit. A trónöröklési sorban negyedik helyen álló herceg májusban II. Erzsébet brit királynő személyi helikopterén repült egy Londontól másfél órai autózásra lévő vacsorára, s így száz font helyett több mint ezret költött el az adófizetők pénzéből. Néhány nappal később pedig egy indiai nyomortelepre – a Gettómilliomos című film egyik forgatási helyszínére – látogatott el, s a magángép, valamint a helyi brit rezidencia helyett igénybe vett szállodai szoba 80 ezer fontba került.

II. Erzsébet kisebbik fiúunokája, Harry herceg is megfordult a közelmúltban a bulvárlapok címlapján: az időközben afganisztáni bevetésre vezényelt fiatalemberről – akinek állomáshelyét a múlt héten rögtön tűz alá vették a tálibok – egy Las Vegas-i bulin készültek meztelen képek. Sokan azonban inkább akkor kezdtek háborogni, amikor kiderült, Harryre dorbézolása alatt is közpénzből fizetett biztonsági őrök tucatjai vigyáztak.

Az uralkodócsaládok tagjainak költekezése nem csak Nagy-Britanniában egyre fontosabb téma. Spanyolországban a korábban kikezdhetetlen népszerűségnek örvendő I. János Károly feje fölött is gyülekeznek a viharfelhők. Az 1975-ben trónra került, 73 éves király először azzal lőtt bakot, hogy miközben arról beszélt, álmatlan éjszakái voltak a spanyol fiatalokat sújtó munkanélküliség miatt, titokban méregdrága botswanai elefántvadászatra utazott. A közvélemény-kutatások szerint a spanyolok kétharmada a szafariügyben már megbocsátott a királynak, ám a háromnegyedük ennek ellenére azt szeretné, ha a jövőben János Károly és a királyi család átláthatóbb életet élne. A transzparencia iránti igény azért is növekszik, mert változatlanul nincs vége annak az eljárásnak, amelynek azt kellene kiderítenie, hogy a király veje, Inaki Urdangarin valóban személyes célokra használta-e fel az alapítványába befizetett pénzek egy részét.

A nyugat-európai uralkodóházak önkéntes kiadáscsökkentéssel igyekeznek részt venni a közös teherviselésben. János Károly nemrég önként lemondott az államtól kapott fizetése 7 százalékáról, augusztusban pedig kihagyta szokásos vakációját az uralkodói jachton. A trónra lépésének idén hatvanadik évfordulóját ünneplő II. Erzsébet is takarékoskodik: csökkentette a paloták díszkivilágítását, befagyasztotta az udvari alkalmazottak fizetését, és elhalasztotta több rezidenciája felújítását. Belgiumban – amikor kitört a botrány, mert a törvény szerint három százalékkal megemelték a királyi család apanázsát – II. Albert bejelentette, a következő két évben saját zsebből is hozzájárul a kiadásokhoz, és ezzel félmillió eurót spórol meg az államkasszának. Hasonlóan döntött Beatrix holland királynő is, aki közölte, a védelmi minisztérium helyett maga fizet az uralkodói jacht fenntartásáért.

Svédországban, ahol a többi skandináv országhoz hasonlóan viszonylag jól teljesít a gazdaság, a királyi család férfi tagjainak erkölcseivel akad baj. A trónon ülő XVI. Károly Gusztávról 2010 végén jelent meg az az életrajz, amely sorozatos hűtlenséggel és kétes alvilági kapcsolatokkal vádolta meg. Most pedig fiáról, a 33 éves Károly Fülöpről mondják, hogy playboy életmódot él, és nem törődik hercegi kötelezettségeivel. Legutóbb Cannes-ban keveredett verekedésbe, állítólag barátnőjét, Szófiát védte. Az ifjú hölgy egyébként maga sem él visszafogott életet, meztelen képei bejárták a skandináv sajtót. Míg ő önként pózolt a kameráknak, a legújabb bulvárszenzáció áldozatáról, a brit trónöröklési sorban második Vilmos herceg nejéről, Katalinról lesifotósok készítettek félmeztelen felvételeket, amelyeket előbb a francia Closer, majd az olasz Chi bulvármagazin hozott le, mindkettő Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök médiabirodalmához tartozik.

A svéd király uralkodóhoz méltatlannak tartott életmódja egy rejtélyes művészt is megihletett: hónapokon át senki sem tudta, hogyan került forgalomba az a néhány kipreparált egykoronás, amelyre a XVI. Károly Gusztáv, Svédország királya felirat helyett a „Férfi prostituált király” szöveg került. A minap Karl Fredrik Mattsson néven bemutatkozó művész egy stockholmi sajtókonferencián bejelentette, ő készítette az érméket, s amikor megkérdezték, miért tette, közölte: nem hiszi, hogy egy művésznek magyarázgatnia kellene alkotásait.

NÉMETH ANDRÁS