szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mesterséges emberi fület növesztettek 3D-s nyomtató és élő sejtekből készített különleges hidrogél felhasználásával az amerikai Cornell Egyetem tudósai.

A mesterséges fület balesetet szenvedett vagy beteg személyek, illetve microtiában szenvedő - azaz deformált fülekkel született - gyermekek esetében lehet felhasználni - közölte Jason Spector professzor. Az új technológiától a szakemberek azt remélik, hogy kevésbé invaziv beavatkozás a betegek számára, és az új szerv sokkal természetesebben hat.

A szakemberek gyermekfülről készített háromdimenziós felvételeket vittek számítógépbe, ezek alapján készítettek 3D-s nyomtatási eljárással egy puha öntőformát, amelyet borjú füléből vett élő sejteket tartalmazó különleges kollagén géllel töltöttek meg. Utóbbiból porcot növesztettek, amely három hónap után elég erős volt - ismertették az eljárást az Amerikai Tudományos Akadémia Public Library of Science One (PLOS) című folyóiratában megjelent tanulmányukban.

A tudósok úgy vélik, hogy három éven belül ez a technológiai emberek esetében is alkalmazható lesz. A porcképző sejteket azért vették szarvasmarhafülből, mert könnyebb hozzájutni, mint emberi porcokhoz, különösen olyan rugalmas porcokhoz, mint amilyenek a fület alkotják - magyarázta Jason Spectos, a Weill Cornell Orvostudományi Központ kutatója, a tanulmány társszerzője.

A kutatócsoport képes lenne gyorsabban is elkészíteni a mesterséges fület, ha az élő sejteket közvetlenül felhasználnák "tintaként" a háromdimenziós nyomtatóban. 

Jelenleg az új fülre váró betegek esetében leginkább műfület alkalmaznak, amelyet egy pálca segítségével erősítenek a fejhez. Gyerekek esetében az orvosok néha a fül közeli bordák keményebb porcaiból készítenek új fület, ez azonban igen nagy műtéti beavatkozást jelent.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!