szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Valamivel több mint egy hónappal Hugo Chávez halála után a venezuelaiak vasárnap ismét az urnák elé járulnak, hogy eldöntsék, kit kívánnak az államfői tisztségben látni.

Az alig 40 éves, fiatal kora ellenére komoly politikai karriert befutott Henrique Capriles Radonski fél éven belül másodjára száll ringbe Venezuela elnöki székéért, és célja, hogy felszámolja a 14 éve tartó chávizmus fenntarthatatlan elemeit. Az elnökválasztás igazi esélyese azonban Nicolás Maduro Moros ügyvivő elnök, ő a néhai államfő örökségét változatlan formában kívánja megőrizni.

A mindössze tíznapos, sértések és elkeseredett viták által jellemzett választási kampány után helyi idő szerint reggel hat óra és este hat óra között adhatja le voksát a közel 19 millió választópolgár. A biztonságra a rendfenntartó erők több mint 140 ezer tagja felügyel a dél-amerikai országban, amelynek határait már a hét elején lezárták, miután a hatóságok külföldön szőtt "destabilizációs tervekkel" riogatott. Hivatalos adatok szerint külföldön 100 309 venezuelai jelentkezett szavazásra, ők 88 országban a venezuelai nagykövetségeken adhatják le voksaikat.  A választás győztese április 19-én teszi le a hivatali esküt. Az utolsó közvélemény-kutatási adatok Maduro 10-20 százalékpontos előnyét jelzik Caprilesszel szemben.

A tavaly októberben tartott elnökválasztáson is Capriles volt az ellenzék jelöltje Chávezzel szemben. Akkor 55:44 százalékos arányban veszítette el a választást. A súlyos rákbeteg Chávez azonban még a hivatali esküt sem tudta letenni, s március 5-én elhunyt. Utódjának számos gonddal kell megküzdenie: meggyengült demokratikus intézményrendszer, politikai polarizáció, politikai ambíciókat tápláló hadsereg, rendkívül magas bűnözési ráta, valamint függőség a kőolajszektortól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!