szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az egyik bostoni robbantó meghalt, a másik után hajtóvadászat indult, Watertown területének nagyobbik részét már átvizsgálták, délután pedig ellenőrzött robbantást hajtanak végre. A rendőrök komoly erőkkel vonultak ki Watertown városrészbe, ahol korábban tűzharcba keveredtek a merénylőkkel, egy rendőr meghalt, egy másik megsérült. A két támadó egy csecsen származású testvérpár volt, de nagybátyjuk szerint a robbantásoknak nincs köze sem az iszlámhoz, sem Csecsenföldhöz.

Folyamatosan frissülő cikk

Az FBI csütörtökön este közzétette annak a két férfinak a térfigyelő kamera által rögzített képét, akiket azzal gyanúsítanak, hogy közük van a hétfői, bostoni maratonon elkövetett robbantásokhoz. A verseny célegyenesében két pokolgép robbant fel, három ember meghalt, és több mint 170-en pedig megsebesültek.

A két merénylő az AP szerint Oroszországból, egy Csecsenföldhöz közeli régióból származik. Az NBC News szerint testvérek voltak, a fiatalabbikuk, a 19 éves Dzsohár A. Carnajev van még mindig szökésben, 26 éves bátyja, Tamerlan Carnajev meghalt. Egyes források szerint csecsenek voltak, de legálisan tartózkodtak az Egyesült Államokban. Dzsohár Carnajev a város ösztöndíjával tanult Bostonban és a középiskolai birkózócsapat tagja volt. Az NBC News szerint voltak nemzetközi kapcsolataik és elképzelhető, hogy katonai múltjuk is volt.

A két gyanúsított egy képen
FBI

A csecsenföldi kormány pénteken közölte: a bostoni merénylettel gyanúsított csecsen származású testvérpárnak semmi köze az észak-kaukázusi köztársasághoz. Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint Ramzan Kadirov csecsen vezető szóvivője elmondta, hogy a Carnajev család sok évvel ezelőtt Dagesztánba, majd Kazahsztánba költözött, ahonnan hosszú tartózkodás után az Egyesült Államokba emigrált. Elmondása szerint a testvérpár felnőttkorában, amikor gyaníthatóan "rossz útra tért", már nem élt Csecsenföldön.

A gyanúsítottak nagybátyja is állítja, hogy ezeknek a robbantásoknak nincs semmi köze Csecsenföldhöz. Sőt, a fiúk soha nem is jártak Csecsenföldön. Ezzel szemben korábbi sajtóhírek szerint családjukkal az 1990-es években hagyták el Csecsenföldet, majd Kazahsztánban éltek évekig.

"Lúzer" volt az idősebb, "igazi angyal" a fiatalabb - megszólaltak a rokonok
"Azok az emberek, akik ezt tették, nem érdemlik meg, hogy létezzenek a Földön" - mondta a WBZ-TV bostoni tévécsatornának adott telefoninterjúban a két bostoni robbantó állítólagos nagybátyja. Szerinte az idősebb testvér - aki a rendőrséggel folytatott tűzharcban korábban meghalt - egy "lúzer" volt. Az AP hírügynökség megtalálta az elkövetők apját is Dagesztánban, aki szerint a még menekülő testvér egy "igazi angyal".

A két férfit állítólag a lelőtt báty jogosítványa alapján azonosították be. A Moscow Times egy olyan profilt talált a Vkontakte orosz közösségi oldalon, amely mögött vélhetően Dzsohár Carnajev áll. A férfi eszerint dagesztáni, Mahacskalába járt iskolába, bár ide az iskola igazgatója szerint Kirgizisztánból érkeztek. Iszlám hitű, de a karrier és a pénz érdekli oldala szerint. Két csecsen csoporthoz is tartozik a közösségi oldalon, és legutóbb bostoni idő szerint csütörtökön este 9 óra körül jelentkezett be oda.

Dzsohar Carnajevnél a hatóságok szerint fegyver, robbanóöv, mellény vagy egyéb robbanószer is lehet, valószínűleg egy 316 ES9-es rendszámú, szürke Honda CRV-t vezetett és a járműben tölthette az éjszakát. Később az autót üresen megtalálták.

Időközben egy harmadik személyt is őrizetbe vettek, a tudósítók szerint egy nőt vittek el bilincsben a gyanúsított férfi cambridge-im Norfolk utcai házából, amelyet előzőleg körülvett a rendőrség, a nő állítólag próbált ellenállni a rendőröknek. A rendőrség később azt is közölte, az ügyben nincs harmadik gyanúsított.

A városban leállt az élet, szünetel a tömegközlekedés és átmenetileg leállt a taxiszolgáltatás, zárva tartanak a boltok és a kormányzó azt kérte a lakosságtól, hogy zárkózzanak be otthonukban és csak az ajtóról ajtóra kutató rendőrségnek nyissanak ajtót. A rendőrség lezárta a Massachusettsi Egyetem Dartmouth nevű campusát, mert a hétfői merénylethez kapcsolódó nyomra bukkantak. A beszámolók szerint a diákoknak azt tanácsolták, hogy keressenek menedéket.

Az egyetemen kezdődött az éjszakai ámokfutás

Miután csütörtökön a rendőrség felvételeket tett közzé a feltételezett robbantókról, péntek hajnalban hajsza indult utánuk. Ezt azt követően kezdődött, hogy  a Massachusetts Insitute of Technology (MIT) bostoni elit egyetem egyik rendőrét egy rendzavarás során lelőtték. A kerületi ügyész később közölte, a rendőrt két férfi lőtte le csütörtökön helyi idő szerint este fél 11 előtt nem sokkal. Ezután a két férfi nem messze az első helyszíntől fegyverrel elrabolt egy autót, az autó tulajdonosát azonban csak fél órával később, egy benzinkútnál tették ki. Neki nem esett bántódása.

A két fiatalember az autóban olyan kijelentéseket tett a kocsi vezetője előtt, amelyek bizonyítják, hogy tényleg ők a tettesek - írta a Twitteren a The New York Times bostoni irodájának egyik munkatársa Massachusetts állam rendőrségére hivatkozva.

A rendőrség azonnal keresni kezdte az ellopott autót és a két férfit. A helyszínre érkezett az FBI és a Nemzeti Gárda is, az egyetemhez közeli Watertown városrészben a kerületi ügyész tájékoztatása szerint az ellopott autóból robbanószereket dobáltak ki, és tűzharc bontakozott ki a rendőrök és a feltételezett tettesek között. A híradások szerint a helyszínen a maratonon történt robbantáshoz használt kuktaedényeket is találtak, az üldözött gyanúsítottak gránátokat dobtak a rendőrök felé. A rendőrség arra figyelmeztetett, hogy az utcán további "gyanús csomagok" és robbanóanyagok is lehetnek.

Rohamosztagosok Boston Watertwon városrészében
Twitter

A harcok során egy rendőr is súlyosan megsebesült, majd a bostoni rendőrfőkapitány Edward Davis a Twitter-oldalán közölte, az egyik, a körözési fotókon fekete sapkát viselő férfi meghalt, a másikat, a fehér sapkásat még keresik. A lelőtt férfi, aki a testvérpár idősebb tagja volt, az NBC szerint bombát erősített a mellkasára. A sajtóban időközben megjelent egy olyan felvétel, amely a maratoni célegyenesben együtt mutatja a fehér sapkás támadót, a földre helyezett hátizsákot, amelyben a bomba volt és Martin Richardot, az a nyolcéves kisfiút, aki a merénylet áldozata lett.

Repubblica

Leállt az élet, folytatódik a hajsza

Az üldözött férfit a hatóságok egy húsz háztömbnyi blokkban zárták körül Boston Watertown városrészében, a Dexter utca környékén. A bostoni rendőrség közölte, házról házra járnak és mindenhová bekopogtatnak a hajsza során. Egy szemtanú szerint golyóálló mellényekbe öltözött fegyveres rendőrök egy bevásárlóközponthoz vonultak. Magyar idő szerint a hatóságok újabb sajtótájékoztatót tartottak, ahol elhangzott, továbbra is azt kérik mindenkitől, maradjanak otthon, a keresés pedig folytatódik.  Eddig Watertown területének  60-70 százalékát fésülték át, de még mindig házról házra járnak, hogy megtalálják a bostoni merénylet életben maradt gyanúsítottját

Kommandósok Watertown egyik utcájában
Twitter

Az MIT honlapján korábban közölte, elmaradnak az órák pénteken az események miatt és munkatársaikra bízzák a döntést, hogy bejönnek-e dolgozni. Az egyetem részvétét fejezte ki az elhunyt rendőr családjának. A rendőrség közölte, az üzletek az események környékén zárva tartanak, és arra kérek mindenkit, hogy maradjanak otthon. A tömegközlekedés a rendőrség kérésére nem üzemel. A világhírű Harvard egyetemen is elmaradnak pénteken az órák a Boston Globe szerint. A bostoni rendőrség felfüggesztette a gépjármű-forgalmat is Watertownban.

A rendőrség helyi idő szerint péntek délután közölte, hogy elhalasztanak három nagy esti rendezvényt a városban, miután még mindig nem tudták elkapni a 19 éves Dzsohar Carnejevet. Újra figyelmeztettek, hogy a férfinél fegyver lehet és veszélyes. Közben a Boston és New York között leállították a vonatokat.

„Maradunk itthon és figyeljük a híreket” - magyar fiatal a bostoni hajtóvadászatról

„Ha nagyon akarnék, ki tudnék menni a lakásból, de persze nem akarok. Mindenki azt tanácsolja. A kutatóintézetből is kaptam reggel egy e-mailt, hogy ma zárva lesz, ne menjek be”  - mesélte a hvg.hu-nak a bostoni robbantás feltételezett elkövetője utáni hajsza helyszíne közelében élő Prinz Dániel. A fiatalember az MIT egyik intézetében dolgozik, és a Cambridge-től mintegy mérföldnyi távolságra lévő Somerville-ben lakik.

Azt mesélte, hogy péntekre virradó éjszaka hallottak rendőr-, illetve mentőautókat szirénázni, és valami olyasmit is, ami leginkább lövés hangjára hasonlíthatott. „A többi hírt reggelt hallottuk. Mi nem kaptunk a hatóságoktól sms-t sem arról, hogy ne hagyjuk el a lakásunkat” – tette hozzá.

Dániel egyébként azt mondta, a bostoni maraton futás idején, hétfőn elkövetett robbantások után a környékükön igazából semmi sem változott meg. „A robbantás távolabb volt tőlünk, úgy tűnt, a rendőrség ellenőrzés alatt tartja a helyzetet, erre most ez van itt” – magyarázta. A felvetésre, hogy hallott-e már nagyobb csecsen közösségről a környéken, Prinz Dániel azt mondta: ő maga egyről sem hallott eddig. De – tett hozzá – ő például éppen pénteken értesült olyan pletykáról is, hogy már múlt héten eltűnt egy diák az egyik egyetemről és valójában ő lenne a tettes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!