szerző:
Klopfstein-László Kornél
Tetszett a cikk?

Néhány hete a Szíriai Elektronikus Hadsereg (SEA) néven ismert hacker közösség feltörte a BBC hírportálját, kedden pedig az AP Twitter-oldalált, amivel majdnem bedöntötte az egész amerikai tőzsdét. A hvg.hu arra volt kíváncsi, hogy vajon kik ezek a hackerek, és mit akarnak?

„Két robbanás volt a Fehér Házban, Barack Obama is megsebesült” – ez az álhír került fel kedd este az amerikai AP hírügynökség Twitter-oldalára, ami miatt később majdnem beszakadt az amerikai tőzsde is. Noha az AP és az elnöki hivatal azonnal cáfolta a kétmillió felhasználóhoz eljutott posztot, sokan mégis komolyan vették az akciót.

A támadást egy Bassár el-Aszad szíriai elnököt támogató hacker közösség, az úgynevezett Szíriai Elektronikus Hadsereg vállalta magára. A csoport korábban azt terjesztette magáról, hogy ők álltak a brit BBC hírtelevízó Twitter szolgáltatása, az amerikai Columbia Egyetem, valamint a CBS televízió ellen elkövetett támadások mögött is.

Bár a szervezet honlapján olvasható leírás szerint ők csak „egy szíriai fiatalokból álló csoport, akik nem bírják tovább a tények elferdítését az országban dúló polgárháború kapcsán”, ennél feltehetően többről van szó.

Hallgatólagos megállapodás a kormánnyal

Sokak szerint a legégetőbb kérdés a hackerek viszonya Bassár el-Aszad elnökhöz, aki minden jel szerint a vegyi fegyverektől sem riad vissza a két éve tartó polgárháború megnyeréséhez. A CNN hírtelevíziónak nyilatkozó Helmi Noman, a Toronto Egyetem professzora leszögezte: szerinte egy „hallgatólagos megállapodást" kötött az elektronikus hadsereg és a szíriai kormány.

A professzor egyébként 2011 óta követi a Szíriai Elektronikus Hadsereg tevékenységét, akik először a Facebookon tűntek fel, később pedig saját holnapot is indítottak. „Amit biztosan tudunk, hogy a domain nevüket egy bizonyos Szíriai Számítógépes Társaság jegyezte be, amelyről később kiderült, hogy maga Aszad elnök alapította a kilencvenes évek végén” – árulta el Noman.

Bielik István

A honlapot ráadásul „a kormány hálózatáról működtetik, ami azért is érdekes, mert ez az első olyan eset, hogy egy kétes tevékenységet folytató szervezet állami szervereket kapjon” – mondta a szakértő. Aszad elnök korábban név szerint is megköszönte a hacker-csoport munkáját, úgy jellemezve őket, mint egy „valódi hadsereget, amely a világhálón szolgálja hazáját”.

Noman és kollégái ennek ellenére figyelmeztetnek, nincs közvetlen bizonyíték arra, hogy a csoport ténylegesen a szíriai kormány hadművelete lenne. „Ha valamilyen oknál fogva mégis egyértelművé válik az összefüggés, a rezsim ezt akkor sem ismerné el nyilvánosan, mivel annak rengeteg jogi, politikai és természetesen pénzügyi következménye lenne” – mutatott rá a szakember.

Evolúció a módszerekben

A közvéleményt ugyanakkor jobban érdekli a SEA tagjainak kiléte. Jóllehet néhányan úgy gondolják, hogy a csoport Facebookon toborozza az önkénteseket a különféle internetes támadásokhoz, „nem tudhatjuk biztosan, hogy ezek az önkéntesek ténylegesen csak Szíriából érkeznek, vagy esetleg más országokból is” – figyelmeztetett a professzor.

Bár a Hadsereg sok hasonlóságot mutat az Anonymus nemzetközi hacker közösséggel, velük ellentétben jó néhány tag elérhető a Facebookon vagy a Twitteren keresztül – mutatott rá Helmi Noman, aki szerint a legtöbbjük tisztában van az Anonymus módszereivel, akik főként nemzetközi weboldalak feltörésével szereztek hírnevet, és támogatták a 2011-ben indult Occupy mozgalmat.

Az amerikai hatóságok és a Twitter erőfeszítéseinek ellenére eddig nem sikerült megállítani a csoportot. Noman szerint ráadásul egy kisebb „evolúció” is végbement a Szíriai Elektronikus Hadsereg módszereiben. „Míg eleinte jelentéktelen oldalakat törtek csak fel, újabban a szíriai kormányt kritizáló szervezetek Facebook lapjai váltak célponttá, sőt, ráálltak a Twitterre is” – mondta Noman.

A szakember hozzátette, a szervezet célja az utóbbi időben a hírfolyam megzavarása lett, különösképpen a nagy nemzetközi sajtótermékek oldalaira. Ami a szakértő szerint nem is olyan meglepő fejlemény, hiszen a szíriai vezetés ugyanezt a stratégiát követi az offline küzdőtéren: vagyis igyekszik részrehajlással vádolni a nagyobb régiós és nemzetközi lapokat.

Ne higgyünk a szemünknek

Bár az AP ellen indított eheti akció „tényleg keményebb volt az eddigeknél, mégsem lépett magasabb szintre” – állítja Noman. A Szíriai Elektronikus Hadsereg ugyanis már régóta támadja a külföldi sajtó Twitter oldalait, az AP nevében kiküldött bejegyezés azonban „minden eddiginél felkavaróbb” volt.

„Ami a legaggasztóbb az egészben, hogy ha valaki legközelebb a Twitteren szeretne majd híreket olvasni, el fog gondolkodni azon, hogy itt most tényleg valódi eseményről van szó, vagy csak egy hackelésről. Ez ugyanakkor figyelmeztetés is lehet a számunkra, hogy többet adjunk az online biztonságra, és ne higyjük el feltétlenül azt, amit a neten olvasunk” – zárta Helmi Noman.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!