szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A válság hatására esetleg bekövetkező politikai robbanástól félti Európát Nicolás Maduro új venezuelai elnök a Le Monde című francia napilap csütörtök délutáni számában megjelent interjúban.

"Ami jelenleg Európában történik, az arra emlékeztet, amin a mi térségünk átment a kilencvenes években: valamennyi társadalmi mutató visszaesett és ez politikai robbanásokhoz, forradalmakhoz vezetett" – mondta Maduro.

A külföldi médiának adott első interjújában az 50 éves új venezuelai elnök a Le Monde kommentárja szerint "a radikális chávizmus" mellett tette le a voksát: a választásokat vitató ellenzékkel szemben a "bolívari forradalom" nevében kemény politikát hirdet, a szuverenizmusra és az Amerika-ellenességre építve, nyíltan vállalva a tekintélyelvű rezsimekhez való közeledést.

Az ellenzékkel való feszült viszonyára utaló kérdésre a néhai Hugo Chávez utóda azt mondta, hogy az ellenzék vezetése "egy szélsőséges jobboldali csoport" kezében van, amely miatt a politikai pártok nem képesek tárgyalóasztalhoz ülni. Szerinte ez a csoport "rohammal akarja bevenni a hatalmat". Maduro a helyzetet Chiléhez hasonlította, ahol 1973-ban Augusto Pinochet katonai puccsal ragadta magához a hatalmat.

"Itt hasonló ideológia van kibontakozóban. Ha ezt Mussolinihoz, Francóhoz vagy Hitlerhez hasonlítom, azt mondják, hogy túlzok. De itt Latin-Amerikában meghúzom a vészharangot. Megvannak az összetevők egy szélsőjobboldali programhoz. Ha ezek az emberek egy napon hatalomra kerülnének - ami nem fog bekövetkezni -, lerombolnák a demokráciát Venezuelában és totalitárius rendszert vezetnének be" – véli Maduro.

"Azt mondhatom Franciaországnak és Európának, hogy meg fogjuk akadályozni Venezuelában egy új Pinochet felemelkedését. És ezt demokratikus úton fogjuk megtenni" - tette hozzá.

A venezuelai elnök szeretné "pozitív" irányba terelni hazája és az Egyesült Államok viszonyát, ugyanakkor nem bízik Barack Obama amerikai elnökben. "Obama mosolyog, de közben bombáz. Csak más arcot vág hozzá, mint George W. Bush. Ebből a szempontból még inkább az Egyesült Államoknak a világot domináló érdekeit szolgálja" – fogalmazott.

A többpólusú világ védelmének nevében Európának azt javasolja a venezuelai elnök, hogy csatlakozzon a Brazíliából, Oroszországból, Indiából, Kínából és Dél-Afrikából álló - nevük angol kezdőbetűjéből képzett rövidítéssel - BRICS-országokhoz az amerikai erőfölény ellensúlyozására.

A gazdasági kérdéseket illetően a venezuelai elnök jelezte, hogy szívesen látják a külföldi befektetőket Venezuelában. Ennek érdekében "különleges gazdasági zónák" jöttek létre kínai mintára, valamint termőföldeket is művelhetnek külföldiek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!