szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több évnyi előkészület után az idén látványosabb szakaszához ért az Ős-Dráva program azzal, hogy egyre több eleme jut a kivitelezés fázisába - mondta Tiffán Zsolt, a projektért felelős kormánybiztos szerdán Pécsett.

Az országgyűlési képviselőként és a Baranya megyei közgyűlés elnökeként is dolgozó fideszes politikus a Felelő(s) Közösségek elnevezésű nemzetközi vidékfejlesztési konferenciát megelőzően újságíróknak elmondta: a dél-baranyai Ormánság 25 milliárd forintos, 45 ezer hektárt érintő felzárkóztatási programjának keretében hónapokon belül megtörténik a Dráva Cúnhoz és Szaporcához közeli holtágának vízpótlása.

Beszámolt arról, hogy elindult a vízkormányzási rendszerhez kapcsolódó több további beruházás, a látogatóközpont építése, a gyógynövénygyűjtésre alapozva pedig bővítik a közmunkaprogramban foglalkoztatottak körét. "Ezen kívül a következő időszakban is várhatóak infrastrukturális, valamint munkahelyteremtő fejlesztések " - tette hozzá Tiffán Zsolt.

Az Ős-Dráva program lényege a vizes élőhelyek revitalizálása vízkormányzási rendszer kialakításával, elősegítve a folyó mentén az ökoturizmus, a horgászat, a mezőgazdaság fellendülését.

A tervek szerint a folyóvíz egy részét szabályozottan, vízpótló árokhálózatokon keresztül tavakhoz, holtágakhoz, öntözendő területekhez juttatják, a természetes eredetű lefolyásból származó vizet visszatartják, tárolják, és ebből oldják meg az agrárterületek öntözését. Mindez hozzájárulhat ahhoz, hogy az ott élők munkát kapjanak, piacképes terméket előállításával jövedelemhez jussanak.

A programhoz kerékpárutak építése és templomrekonstrukció is kapcsolódik, a kormány pedig áprilisban, az ormánsági Kémesen tartott kihelyezett ülésén határozott arról, hogy támogatja a Dráván egy kompkikötő és egy új híd megépítését, továbbá az M6-M60-as autópálya meghosszabbítását a horvát határig. Mindez jelentősen hozzájárulhat a térség felemelkedéséhez.

Tiffán Zsolt az MTI érdeklődésére szólt arról is, hogy a Nemzeti Kulturális Alap 300 millió forinttal támogatja ormánsági templomok felújítását. A pénzből a térség 7-8 legrosszabb állapotú templomának rekonstrukciójára nyílik lehetőség.

Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) rektora azt emelte ki, hogy az Ős-Dráva az első olyan komplex program, amely kísérletet tesz az ország egyik legszegényebb térségének tartott Ormánság felzárkóztatására. "A projektbe az egyetem oktatói és diákjai is bekapcsolódhatnak, az intézmény a teljes szellemi kapacitásával szeretne hozzájárulni a sikeres megvalósításhoz" - fogalmazott a rektor.

A Baranya Megyei Önkormányzat és a PTE által szervezett, mintegy kétszáz résztvevővel zajló Felelő(s) Közösségek elnevezésű háromnapos konferencia fő témája a vidékfejlesztés, azon belül is az Ős-Dráva program, de az érdeklődők előadásokat hallhatnak a 21. század helyi és globális kihívásairól, eszmecserét folytathatnak a társadalmi problémákról és azok kezeléséről. A résztvevők pénteken kirándulást tesznek az Ormánságba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!