Csehországi árvíz: 200 milliárd koronás kár, 9 halott

Körülbelül 700 településen okozott kárt az idei árvíz Csehországban. A természeti csapás miatt kilenc ember halt meg, a kitelepítettek száma körülbelül 20 ezer. Az első becslések szerint az anyagi kár megközelíti a 20 milliárd koronát, ami átszámítva csaknem 230 milliárd forintnak felel meg.

  • unknown unknown
Csehországi árvíz: 200 milliárd koronás kár, 9 halott

A hidrometeorológia intézet legutolsó jelentése szerint az Elba vízszintjének növekedése Észak-Csehországban is megállt. Szakértők ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy óvatosságra van szükség, mert az átázott gátak több helyen is szivárognak, és nem kizárt, hogy átszakadhatnak. Ugyanez érvényes a kisebb-nagyobb halastavakra is, amelyek az elmúlt napokban színültig megteltek.

Oldrich Bubenícek, az észak-csehországi Ústí régió elöljárója szerint legalább egy hétre-tíz napra van szükség ahhoz, hogy a megáradt Elba folyó többé-kevésbé visszatérjen a medrébe, és neki lehet kezdeni a takarításnak, majd az újjáépítésnek. Több napba telik az is, amíg a kitelepítettek mindannyian hazamehetnek. A kitelepítések felét a leginkább sújtott Ústí régióban kellett végrehajtani. 

Észak-Csehországban továbbra is körülbelül hétezer háztartás van áram nélkül, és súlyos gondok vannak a közlekedésben.

A mentésben 23 ezer mentő és tűzoltó, kétezer katona, valamint több ezer önkéntes vesz részt. A külföldi segítséget a cseh kormány szerdán elutasította.

A kárfelmérés egyelőre az elején tart. Jan Bures, a CSOB bank fő közgazdásza újságíróknak azt mondta, hogy a bank becslései szerint az idei árvízkárok megközelíthetik a 20 milliárd koronát. Összehasonlításul: a 2002-es rekordnagyságú árvíznél a károk meghaladták a 70 milliárd koronát, és több mint ötvenen haltak meg akkor.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.