szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Edward Snowden nemet mondott a Kremlnek, nem kér az oroszok által felkínált menedékjogból – írja a Focus.de. Putyin orosz elnök ugyanis azt mondta: csak akkor maradhat az országban, ha felhagy az amerikai érdekek károsításával. Varsó eközben megtagadni készül a menedékjogot, a finn, norvég, a német, az osztrák és a svájci hatóságok is csatlakoznak, mivel törvényeik szerint külföldről nem lehet menedékjogot kérni.

Visszavonta Oroszországhoz intézett menedékjogi kérelmét Edward Snowden – jelentette ki a Kreml szóvivője kedden Moszkvában. Az ok: Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn feltételekhez támasztotta a menedékjog felajánlását – írja a Focus.de.

Putyin kijelentette, ahhoz, hogy a titkos adatgyűjtési botrány főszereplője, az USA által keresett Snowden Moszkvában maradhasson, fel kell hagynia azzal, hogy "kárt okoz amerikai partnereink érdekeinek". "Bármilyen furcsán is hangzik ez az én számból" – fogalmazott az orosz elnök.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt szerződéses alkalmazottja – aki első ízben szivárogtatott ki információkat a washingtoni szervek titkos adatmegfigyelési gyakorlatáról – az ecuadori elnökhöz intézett, hétfő este ismertetett levelében azt hangoztatta, hogy továbbra is szabad, és olyan információk nyilvánosságra hozatalára készül, amelyek a közérdeket szolgálják. Nem sokkal később egy állítólagos Snowden-nyilatkozatot tett közzé honlapján a WikiLeaks kiszivárogtató portál is.

Snowden első ízben szólalt meg azóta, hogy több mint egy héttel ezelőtt Moszkvába menekült. Levelében utalt arra, hogy noha az Egyesült Államok leleplezései miatt mindenütt üldözik őt, továbbra is harcolni kíván az igazságért. Azzal vádolta az amerikai kormányt, hogy törvénytelenül olyan cselekedetért üldözi őt és családját, amellyel közérdeket szolgált.

Hétfői hírek szerint 15 országtól kért menedékjogot. Varsó megtagadni készül a menedékjogot. Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter Twitter-bejegyzésében kedden azt írta, hogy kaptak ugyan egy dokumentumot, de az nem felel meg a hivatalos menedékkérés követelményeinek. Hozzátette: ha a dokumentum meg is felelne az előírásoknak, ő akkor sem javasolná annak kedvező elbírálását.

A finn, norvég, a német, az osztrák és a svájci hatóságok egyaránt közölték, hogy nem áll szándékukban menedékjogot biztosítani az amerikai férfinak, mivel törvényeik szerint külföldről nem lehet menedékjogot kérni.

A francia külügyi szóvivő ugyanakkor kedden Párizsban közölte: országa nem kapott semmiféle hivatalos kérelmet az amerikai férfitól, noha a WikiLeaks korábban Franciaországot is megnevezte azok között az államok között, amelyektől Snowden állítólag menedéket kért. Pierre Moscovici gazdasági, pénzügyi és külkereskedelmi miniszter úgy fogalmazott: Párizs egyelőre nem is foglalkozik komolyan az üggyel.

Snowden június 23-án érkezett Moszkvába Hongkongból ecuadori menlevéllel, és állítólag azóta is a Seremetyjevo-2 repülőtér tranzitvárójában tartózkodik. Nincs érvényes úti okmánya és vízummal sem rendelkezik, ezért nem léphet be Oroszország területére. Repülőjegyet sem vásárolhat, így nem tudja elhagyni Moszkvát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!