Franciaország, Portugália és Spanyolország azért tagadta meg az átrepülési engedélyt, mert azt gyanította, hogy az elnöki különgépen rejtőzködik Edward Snowden, az adatgyűjtési botrány főszereplője, volt amerikai titkosszolgálati alkalmazott.
Morales államfőt a főváros, La Paz repülőterén a kormány tagjai, valamint virágszirmokat szóró és éljenző tömeg üdvözölték. Az elnök a földgázexportáló országok találkozóján vett részt az orosz fővárosban, Moszkvában, ahol azt mondta: Bolívia megfontolná Snowden esetleges menedékkérelmét.
Az elnöki különgép a visszaúton – miután számos ország nem adott engedélyt az áthaladásra – az osztrák fővárosban, Bécsben szállt le, ahol az osztrák hatóságok, a bolíviai államfő beleegyezésével átkutatták. Az eset heves diplomáciai reagálást váltott ki világszerte.
Morales szerint ez egy olyan nyílt provokáció volt, amely nemcsak ellene, de az egész dél-amerikai kontinens ellen irányult. "Az észak-amerikai imperializmus saját népét arra használja, hogy megfélemlítsen minket. Soha sem fognak megrémiszteni bennünket, mert méltóságteljes és szuverén nép vagyunk" – mondta.
Az Egyesült Államok kérte Bolíviától Edward Snowden kémkedéssel vádolt amerikai informatikus kiadatását abban az esetben, ha az az ország területére lépne – közölte szerdán David Choquehuanca bolíviai külügyminiszter. Tárcája ezzel egy időben arról számolt be, hogy a kérést elutasította. A dokumentumban kiemelték, hogy a kiadatási kérelem meglepő, egyben törvénytelen.