Nicaragua és Venezuela befogadná Snowdent

A nicaraguai elnök kilátásba helyezte, hogy országa adott esetben kész az Egyesült Államokban kémkedéssel vádolt Edward Snowden befogadására. Hasonlóan foglalt állást nem sokkal később a venezuelai államfő is.

  • MTI MTI
Nicaragua és Venezuela befogadná Snowdent

Daniel Ortega elnök helyi idő szerint péntek este Managuában bejelentette, hogy az amerikai titkos adatgyűjtési gyakorlatról információkat kiszivárogtató informatikus menedékkérelemmel fordult Nicaraguához.

Ezzel összefüggésben az elnök közölte: "ha a körülmények engedik", országa kész a kérés teljesítésére. Ortega az általa említett körülményekkel kapcsolatban részleteket nem közölt, csupán annyit mondott: "nyitott ország vagyunk, és tiszteletben tartjuk a menedékjogot."

Nem sokkal később hasonlóan foglalt állást a venezuelai államfő is. Nicolás Maduro Caracasban kijelentette: úgy döntött, hogy menedéket ajánl az amerikai informatikusnak. "Úgy döntöttem, hogy humanitárius menedéket ajánlok a fiatal amerikai Edward Snowdennek. Úgyhogy jöhet Simón Bolívar és Hugo Chávez hazájába, és élhet itt, távol észak-amerikai üldözőitől" - jelentette ki a televízió által sugárzott nyilatkozatban Maduro.

Pénteken délután arról érkezett hír, hogy Snowden újabb hat országtól kért menedéket. Korábban már több mint húsz országnál próbálkozott, de sehonnan nem kapott kedvező választ. Edward Snowden feltehetőleg továbbra is Moszkvában van, immár tizenharmadik napja a Seremetyjevo repülőtér tranzit várójában tartózkodik.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.