szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Miközben az amerikai csapatok arra készülnek, hogy teljesen kivonulnak Afganisztánból, a Pentagon ugyanott méregdrága katonai létesítmények építésére pazarolja az amerikai adófizetők pénzét - írta internetes oldalán a The Washington Post.

A lap legfrissebb példaként említi a Hilmend tartományban lévő Camp Leatherneck katonai bázison felhúzott hatalmas épületet, amely az afganisztáni amerikai erők főhadiszállásaként szolgálna a jövőben. Legalábbis ez volt az eredeti szándék. Csakhogy soha senki nem fogja használni ezt az idén elkészült, 34 millió dolláros költséggel emelt épületet, hiszen a Fehér Ház Washingtonban most éppen azt fontolgatja, hogy 2014-ben teljesen kivonja az amerikai egységeket Afganisztánból. 

Sok magas rangú katonatisztnek emiatt csípi a szemét ez a feleslegesen emelt építmény, amelyet a tervezők a legkorszerűbb hadviselés irányítására tettek alkalmassá, hatalmas műveleti központtal, sajtóteremmel, fényűző irodákkal, nagy teljesítményű légkondicionáló rendszerrel. A monstrumra sokan úgy tekintenek, mint a Pentagon szertelen költekezésének jelképére. 

Ugyancsak hiába épült meg Kandahárban az a katonai üzem, amelyre az amerikai hadsereg 45 millió dollárt költött, s amelynek az lett volna a feladata, hogy páncélozott járműveket javítson. A létesítményt ma raktárnak használják. 

Az amerikai külügyminisztérium Afganisztán északi részén "tapsolt el" súlyos pénzeket. Miután egy konzulátus létrehozására kinézett magának egy nagy épületet, ki is fizetett érte 80 millió dollárt, és aláírt egy tíz évre szóló bérleti szerződést, tavaly visszakozott, vagyis semmiféle konzulátus nem költözik arra a helyre. 

A katonai tisztségviselők nagy része azonban a lakatlanságra ítélt Camp Leatherneck-i "erődítményt" tudja a legkevésbé "lenyelni". A tengerészgyalogosok egyik magas rangú tisztje, miután meglátogatta a létesítményt, azt mondta: nincs a világon még egy tengerészgyalogsági főhadiszállás, amely ilyen nagyszerűen lenne felszerelve. Hozzáfűzte: semmi sem indokolja, hogy ilyen "csodapalotát" emeljenek a sivatagban. 

A The Washington Post idézi John Sopkót, az amerikai kormányzatnak az afganisztáni újjáépítést ellenőrző főfelügyelőjét, aki ugyancsak meglátogatta az építményt. A tisztségviselő megállapította: "Ez a létesítmény jó példája annak, mi a baj általában a katonai építkezésekkel. Ha egyszer egy projekt beindul, nagyon nehéz (menet közben) leállítani".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!