szerző:
Klopfstein-László Kornél
Tetszett a cikk?

Bár a kémkedéssel vádolt amerikai Edward Snowdennek sikerült papírok nélkül eljutnia Hongkongból Moszkvába, jogosan merül fel a kérdés, hogy egy átlagember vajon meddig jutna útlevél nélkül. A hvg.hu utánajárt.

Érvényes dokumentumok nélkül továbbra is a moszkvai Seremetyjevo reptér tranzitzónájában várakozik Edward Snowden, az amerikai titkosszolgálatok kiszivárogtatással vádolt egykori alkalmazottja. Noha most úgy tűnik, hogy a 30 éves informatikust végül Venezuela fogja menekültként befogadni, jogosan merül fel a kérdés, vajon egy átlagember meddig juthatna okmányok nélkül?

„Egy biztos, II. Erzsébet brit királynőnek nem kell aggódnia az útlevele miatt, hiszen az okmányok hivatalos kibocsájtójaként ő az egyetlen brit, akinek nincs szüksége ilyesmire” – mutatott rá Simon Calder, a The Independent című brit lap szerkesztője, hozzátéve, hogy évente menekültek milliói lépik át az országhatárokat útlevél nélkül. Tavaly például hétmillióan kaptak menekültstátuszt az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) szerint.

„Útlevél hiányában általában arra szoktuk kérni az embereket, hogy valamilyen más módon próbálják meg igazolni magukat” – fogalmazott a brit BBC hírportálnak Larry Yungk, az ENSZ menekültügyi hivatalának munkatársa. A szakértő ugyanakkor megjegyezte, hogy a menekültek egy részét akár a határon is regisztrálhatják, bármiféle dokumentum vagy úti okmány bemutatása nélkül.

Csak a jóindulaton múlik

„Tényleg csak az adott ország jóindulatán múlik, befogadnak-e valakit úgy, hogy nincsen semmilyen igazolványa” – teszi hozzá Lavinia Limon, az Egyesült Államok menekültügyi bizottságának elnöke. A szakember emlékeztetett, hogy az USA több mint 60 ezer menekültet fogad be évente a világ minden tájáról, és csak a töredéküknek van útlevele.

„Őket először a nemzetbiztonság munkatársai külföldön kikérdezik, majd elbírálják, hogy valóban menekültről van-e szó, és hogy megfelel-e az előírásoknak. Ha igen, akkor úgynevezett I-94 vízumot kap, és intézik a továbbutazását az Egyesült Államokba” – mondja Limon, aki egy maláj menekült példáját említette, akit előbb Hongkongban átvizsgáltak, ezután pedig mehetett tovább Los Angelesbe.

Hasonló igazolást állítanak ki egyébként a kanadai és a brit hatóságok, illetve a Nemzetközi Vöröskereszt is. „Abban az esetben viszont, ha egy ország befogad egy menekültet, és az a nemzeti légitársaság gépével utazik, még ilyesmire sincs szükség” – állítja a jogászként kiadatási ügyekkel foglalkozó Douglas McNabb.

AFP / Philippe Lopez

Egyetlen személyivel Guamba

Persze akkor sincsen nagy baj, ha egy külföldi út alatt elveszett vagy ellopták tőlünk az útlevelünket. „Ilyenkor ugyanis ellehetünk néhány napig, amíg új útiokmányt nem kapunk” – magyarázta McNabb, aki szerint előfordul, hogy egyes légitársaságok a konzulátus igazolásával is engedik az utazást, bár az ilyen esetek viszonylag ritkák.

Ráadásul ott vannak az országok közötti megállapodások is, melyek biztosítják állampolgáraiknak, hogy útlevél nélkül léphessék át a határokat. Az Egyesült Államokból például Puerto Ricoba vagy Guamba elég a személyi igazolványunkat magunkkal vinnünk, Kanadába viszont egy külön erre a célra kiállított úgynevezett Nexus-kártyát kell kérvényeznünk.

Persze akad azért néhány kivétel: a szárazföldi, valamint a hajós utazások esetén például mindenképp szükségünk van az amerikai útlevelünkre – figyelmeztet az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapja. Főként, ha olyan helyekre megyünk nyaralni, mint a Karibi-szigetek, vagy a Bermuda szigetcsoport.

Nincs szüksége útlevélre az Egyesült Királyság és Írország állampolgárainak sem, akik egymás között egy úgynevezett Közös Utazási Területet alakítottak ki. A vámosok ennek ellenére elkérhetnek tőlük valamilyen azonosító dokumentumot, ezért a brit kormány azt javasolja, hogy a személyi igazolvány mindig legyen náluk.

A fentiekhez nagyon hasonló megállapodások vannak érvényben a világ más részein is. A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége, az Öböl-menti arab államok, valamint a Mercosur dél-amerikai tagországaiban például elég magunkkal vinnünk a személyi igazolványunkat az utazáshoz.

A magyar jogsi nem elég

Magyarországon a legismertebb útlevél nélküli utazási célpont természesen az Európai Unió (EU), azon belül is a 26 schengeni tagország. A rendszernek az uniós tagállamok többsége teljes jogú tagja, kivéve Bulgáriát, Ciprust, az Egyesült Királyságot, Írországot és Romániát.

Noha Magyarország csatlakozása óta a belső határokon nincsen személyi ellenőrzés, ez önmagában még nem jelenti azt, hogy ne kellene valamilyen dokumentummal rendelkeznünk. Iratainkat a tagállamok rendészeti szervei bármikor elkérhetik – figyelmeztet a Külügyminisztérium honlapja.

Érdemes figyelni arra is, hogy a magyar jogosítvány (vezetői engedély), ami itthon személyazonosításra is alkalmas, az EU-ban nem elfogadott úti okmány, tehát külföldön csak mint jogosítvány használható.

A külügy információi szerint egyébként az unió tagországain kívül olyan helyekre lehetséges még személyi igazolvánnyal beutazni, illetve ezen országokon átutazni, mint Andorra, Bosznia-Hercegovina, Izland, Lichtenstein, Macedónia, Monaco, Montenegró, Norvégia, Svájc, Szerbia.

Ezen országok esetében bármilyen típusú, érvényes személyi igazolvány megfelelő a be- vagy átutazáshoz. A Bosznia-Hercegovinába be- vagy átutazó magyar állampolgároknak ugyanakkor azt javasolja a Külügyminisztérium, hogy utazásaikhoz minden esetben útlevelet vegyenek igénybe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!