szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A szélsőségesek a könyvektől és a tollaktól félnek - mondta Malala Juszafzai az ENSZ-székházban, a róla elnevezett napon. A 16 éves pakisztáni lány az egyenlő oktatáshoz való jog legfőbb harcosa, tavaly azért lőtték fejbe tálib fegyveresek, mert lány létére iskolába járt.

"Egy diák, egy tanár, egy könyv és egy toll tudja megváltoztatni a világot" – mondta a világ legbátrabb lányának kikiáltott Malala Juszafzai az ENSZ székházában, a róla elnevezett napon. A 16 éves pakisztáni lány tavaly óta lett a legfőbb szószólója annak, hogy legyen a világ minden gyermekének joga a tanuláshoz.

Malalát a világ évekkel ezelőtt még nem ismerte, nem híres szülők gyereke, nem talált fel semmit, nem csodagyerek, egyszerűen csak tanulni akar. Tavaly októberben azonban az iskolabuszon tálib fegyveresek kétszer is fejbe lőtték, pusztán azért, mert lány létére tanulni akart. Malala épphogy túlélte a támadást, Angliában koponya-helyreállító és hallásjavító műtétet hajtottak végre rajta, és idén márciusban térhetett újra vissza az iskolapadba. A Time magazin a 2012-es év személyiségének választotta, sőt Nobel-békedíjra is jelölték.

AFP

"Akkor meghalt bennem a félelem és megszületett bennem a bátorság és büszkeség" – emlékezett vissza több száz ember előtt az ENSZ-ben a támadásra.. Malala nem gyűlöli támadóit, szüleitől és többek között Nelson Mandelától is azt tanulta, legyél békés, és szeress mindenkit.

A 16 éves lány elfogadhatatlannak tartja, hogy egyesek korlátozni akarják a nők jogát, amit szerinte csak azért tesznek, mert „félnek a nők hangjától”. Beszédében azt kérte a világ vezetőitől, hogy védjék meg a gyermekeket az erőszaktól, számoljnak le a terrorizmussal, és biztosítsanak mindenkinek minőségi oktatást. Míg korábban néhány aktivista küzdött értünk, most magunk állunk ki” – hangsúlyozta – „Senki nem állíthat meg bennünket”.

Az ENSZ-jelentés szerint a 2008-as 60 millióról 2011-re 57 millióra csökkent azoknak az iskoláskorú gyerekeknek a száma, akik nem jutnak alapfokú oktatáshoz. Ugyanakkor míg 2008-ban csak 42 százalékuk élt konfliktuszónában, ez az arány 2011-re 50 százalékra emelkedett. Szíriában a polgárháború kezdete óta 3900 iskolát romboltak le vagy foglaltak el más célokra.

2012-ben több mint 3600 dokumentált támadás történt az oktatásban részt vevők ellen, amelybe beletartozik az akár halált is okozó erőszak, kínzás és megfélemlítés, valamint az oktatási intézmények lövetése és az iskoláskorú gyerekek katonának való elhurcolása is. Az oktatásból kimaradó gyerekek többsége Fekete-Afrikában, Ázsia déli és nyugati részén, valamint a Közel-Keleten és Észak-Afrikában találhatóak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!