szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kuvaitban kisebbségben élő síiták elvesztették eddigi parlamenti helyeiknek több mint felét a szombati törvényhozási választásokon, a liberálisok viszont hozzájutottak néhány helyhez.

Az egykamarás, 66 tagú nemzetgyűlés ötven olyan helye közül, amelyet szavazásra bocsátanak, a síiták nyolcat nyertek el. A lakosság 20-30 százalékát kitevő síiták a tavaly novemberi választásokon még 17 helyhez jutottak, ami rekordnak számított az esetükben.

A liberálisoknak eddig nem volt képviseletük, most legalább három helyük lesz. A szunniták megerősítették súlyukat a törvényhozásban: az eddigi öt helyett hét mandátumot szereztek. A törzsi tömbnek várhatóan legalább tíz széke lesz, a többi hely sorsa egyelőre nem ismeretes.

Mindössze nyolc hónapon belül ez már a második törvényhozási választás volt az olajállamban, 2006 óta pedig a hatodik. A részvétel most jóval magasabb volt: 52,5 százalék a tájékoztatási minisztérium közlése szerint, szemben a decemberi 40-nel, ami az eddigi negatív rekord. A jelentős növekedés oka az, hogy olyan törzsek szavazói is voksoltak, amelyek bojkottálták az előző szavazást.

Igaz, ezúttal az iszlamista és populista ellenzék hívei maradtak távol, így tiltakoztak amiatt, hogy a tavaly bejelentett új választási rendszer szerint egy szavazó már nem négy, csak egy voksot adhat le. A politikai pártokat betiltották Kuvaitban, így a jelöltek csak függetlenként vagy bizonyos politikai mozgalmakhoz kapcsolódva kampányolhatnak.

Kuvaitnak van a legnyitottabb politikai rendszere a Perzsa-öböl térségében, de parlamentjeit meglehetős gyakorisággal feloszlatták eljárási viták miatt, vagy mert szembeszegültek a kormánnyal, amelyben az uralkodó Szabáh-család tagjai kulcspozíciókat töltenek be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!