Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Kína nagyvárosait szmog borítja, a településeken a nap felében egészségtelen a levegő, negyedében súlyosan szennyezett, a legrosszabb Pekingben és a környékén a helyzet - erre a következtetésre jutottak 74 város első féléves adatait elemezve a kínai környezetvédelmi minisztériumban.
A Peking-Tiencsin-Hopej térségben átlagosan a nap 26 százalékában súlyosan szennyezett a levegő, a 2,5 mikron, vagy annál kisebb átmérőjű, szálló porszemcsék magas koncentrációja (PM2,5) miatt. Az országos szabvány szerint csak a napok 31 százalékában volt elfogadható minőségű levegő a térségben. A régió hét városa, a levegőminőséget tekintve, az év első hat hónapjában, az országos lista tíz sereghajtó települése között volt.
Ugyanebben az időszakban Pekingben 40 százalék körül volt a "jó levegős" napok aránya. Hopej tartomány székhelye, a tízmilliós Sicsiacsuang lakói viszont mindössze a napok 10 százalékában élvezhették a szabvány szerinti elfogadható minőségű levegőt.
A kínai kormány nemrégiben elfogadott egy 277 milliárd dolláros költségvetésű, ötéves tervet Észak-Kína levegőminőségének javítására. Peking, Tiencsin és Hopej tartomány területén 2017-re a 2012. évi károsanyag-kibocsátást 25 százalékkal kívánják csökkenteni. A kínai fővárosban a levegő PM2,5 koncentrációjára vonatkozó határértéket egy köbméterben körülbelül 60 mikrogrammban állapítanák meg.
Az elmúlt félévre vonatkozó friss adatok szerint a vizsgált 74 városban a PM2,5 koncentráció átlagosan 76 mikrogramm, míg Pekingben ez az érték 115 mikrogramm volt köbméterenként. Ezek a parányi szemcsék azért veszélyesek, mert egyáltalán nem vagy csak nehezen ürülnek ki a tüdőből. Hosszú távon szív- és érrendszeri, légzőszervi betegségeket, tüdőrákot okoz.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.