A tíz legmelegebb év között volt 2012 globális szinten az átlaghőmérsékletet tekintve, a tengerszint-emelkedés, az északi-sarki és grönlandi jégtakaró csökkenése, a szén-dioxid-kibocsátás pedig megdöntötte vagy majdnem megdöntötte a korábbi rekordokat az amerikai Országos Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) kedden közzétett jelentése szerint.
A Klíma állapota 2012-ben című, 260 oldalas jelentésben 52 ország 384 kutatója által összegyűjtött adatokat elemezték a szakemberek, hogy bemutassák a Földön az elmúlt évtizedekben történt klimatikus változásokat.
Ezek az adatok részleteiben már napvilágot láttak, de "nagyon fontos, hogy összeállítsunk egy nagy képet" – nyilatkozta Tom Karl, az amerikai Országos Klimatikus Adatközpont igazgatója.
Az elmúlt évtizedek 10 legforróbb éve az elmúlt 15 évben volt
Kathryn Sullivan, a NOAA igazgatója hangsúlyozta, hogy jelentősek a változások a kulcsfontosságú mutatókban: tavaly drámai mértékben nőtt az óceánok vízhőmérséklete, rekordnagyságban olvadt az északi-sarki jégtakaró nyáron, és a grönlandi jégtakaró nagy része, valamint rekordmagasságú a tengerek szintje.
A földfelszíni hőmérsékletet illetően a tavalyi a nyolcadik-kilencedik legmelegebb év volt globálisan 1885 óta, amikor rögzíteni kezdték a meteorológiai adatokat. Az Egyesült Államokban és Argentínában pedig a legmelegebb év volt. A 2012-es globális hőmérséklet 0,14-0,17 Celsius-fokkal haladta meg az 1981-2010-es időszak átlagát – derült ki a jelentésből. Az eddig legforróbb év 2010 volt a NOAA adatai szerint.
Tom Karl a hőmérsékleti adatokat illetően hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedek 10 legforróbb éve az elmúlt 15 évben volt.
Az északi-sarki jégtakaró kiterjedése még sosem volt olyan kicsi, mint 2012-ben: nyári minimumkiterjedése 3,42 millió négyzetkilométer volt. Ez a legkisebb mérés a műholdas megfigyelések 34 évvel ezelőtti kezdete óta. A grönlandi jégtakaró olvadása négyszer akkora területet érint, mint 1981-2010 között átlagosan.
Ezzel szemben a déli-sarki jég kiterjedése rekordnagyságú volt.
Egyre sósabbak a tengerek
A tengerek felületén mért átlaghőmérséklet a 11. legmagasabb volt 2012-ben, miközben a tengerek szintje rekordmagasságra emelkedett: az elmúlt évtizedben évi átlag 3,2 milliméter a növekedés.
A nagy párolgás miatt folytatódott a tengerek sósabbá válásának folyamata, amely 2004-ben kezdődött.
Az üvegházhatású gázok, a szén-dioxid, a metán, a dinitrogén-oxid koncentrációja tovább emelkedett. A szén-dioxid-kibocsátás újabb rekordot döntött, 2012-ben elérte a 9,7 milliárd tonnát. 2012-ben a szén-dioxid koncentrációja az északi félteke légkörében először haladta meg a kritikusnak tartott 400 ppm-et a különböző északi-sarki mérőállomások adatai alapján.