szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy összegű csalás miatt jogerősen 11 évi börtönbüntetésre ítélték Liu Hujt, a Nobel-békedíjas kínai aktivista, Liu Hsziao-po sógorát, egyesek szerint azonban politikai indíttatású döntésről van szó - írta a hongkongi South China Morning Post című lap pénteken.

Liu Huj egy sencseni ingatlan vállalat menedzsereként dolgozott, az ítélet indoklása szerint a csalást egy földügyletben egy magánszemély kárára követte el.

Liu mindvégig ártatlannak vallotta magát, ügyvédje pedig "hibásnak" nevezte az ítéletet. Az ügy már tavaly kezdődött, és Liu Hujt óvadék ellenében szabadon is engedték. Ügyvédei szerint a csalásból eredő hiányzó 3 millió jüant (110 millió forintot) időközben már meg is fizették.  

Az idén azonban újból elővették az ügy aktáit. A megfigyelők szerint azonban az ügy "felmelegítése" nem is annyira magáról a vádlottról, hanem inkább nővéréről (a 11 éves börtönbüntetését töltő Nobel-békedíjas Liu Hsziao-po feleségéről) szól. Liu Hszia ugyanis máskéntgondolkodó aktivistaként házi őrizetben van, és nemrég a hatóságokkal korábban megkötött alku ellenére nyilatkozatot adott az AP amerikai hírügynökségnek.

Egy másik alkalommal a házi őrizetben lévő nő kapcsolatba lépett a biztonsági embereket kijátszó egyik aktivistával. Pekingi megfigyelők a testvérre kiszabott ítélet súlyosságát is ezzel magyarázzák. Igaz, a földügyletben elkövetett csalás tényét jogilag nem sikerült cáfolni. 

Az ügyet annak emberjogi vonatkozásai és Liu Hsziao-po miatti nemzetközi figyelem kíséri. Charles Parton az Európai Unió pekingi képviseletének tanácsosa a bírósági épület szomszédságában a Reuters brit hírügynökségnek egyenesen úgy vélekedett, hogy a Liu Huj elleni büntetőeljárás és ítélet összefüggésbe hozható Liu Hsziao-po és testvére Liu Hszia helyzetével, és mint ilyen, vélhetően "politikailag motivált".

Az 57 éves Liu Hsziao-po, az 1989-es pekingi diáklázadások egyik vezéralakja, társszerzője volt a Charta 2008 kiáltványnak, amely politikai reformokat, többpártrendszert sürgetett, illetve publikációiban is ezek mellett szállt síkra. 2008-ban vették őrizetbe, ügyében 2009 decemberében hirdették ki az ítéletet.

2010-ben "kitartó és erőszakmentes erőfeszítéseiért, amelyeket a kínai emberi jogok érdekében tett" Oslóban neki ítélték a Nobel-békedíjat. A döntés Pekingből máig tartó haragot váltott ki, mert álláspontja szerint a kitüntetés ellentétes a Nobel-békedíj elveivel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!