A Nyugat támadására vár a szíriai ellenzék vezetője
Amerikai tisztségviselők szerint nem biztos az amerikai hírszerzésnek az az értesülése, amely a szíriai elnökhöz vagy belső köréhez köti azt a vegyi fegyverrel elkövetett támadást, amelynek legalább száz halottja volt. Kétséges az is, hogy Bassár el-Aszad rendelt volna el egy ilyen támadást. A szíriai ellenzék vezetője nyugati csapásokat és Aszad-pert akar, a hadsereg eközben megkezdte a parancsnokság épületeinek kiürítését. Lehet, hogy a támadás jövő kedd előtt nem indul el. Az oroszok két újabb hadihajóval erősítik földközi-tengeri jelenlétüket. Bassár el-Aszad szerint a szíriai kormányzat győzni fog.
Amerikai tisztségviselők közlése szerint nem biztos az amerikai hírszerzésnek az az értesülése, amely a szíriai elnökhöz vagy belső köréhez köti azt a vegyi fegyverrel elkövetett támadást, amelynek legalább száz halottja volt.
Az AP amerikai hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó hírszerzési tisztségviselők utaltak arra, hogy továbbra is vannak kérdőjelek arra vonatkozóan, hogy ki ellenőrzi a szíriai vegyifegyver-raktárakat, és kétséges az is, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök rendelt volna el egy ilyen támadást.
Barack Obama amerikai elnök egyértelműen kijelentette, hogy a szíriai kormány a felelős, és ezért amerikai katonai csapást terveznek.
Az amerikai nemzeti hírszerzési igazgató irodája által készített jelentésben érveket gyűjtöttek az Aszad-erők ellen, akik nagy valószínűséggel felelősek a támadásért, de az anyagban még maradtak nyitott kérdések. Amerikai tisztviselők és kongresszusi tanácsadók elmondták, hogy az illetékes kongresszusi bizottságokat csütörtökön – telekonferencia keretében – tájékoztatják a bizonyítékokról.
Sok a bizonytalanság
A hírszerzés által összeállított, nagyon bonyolult jelentés kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a Fehér Ház teljes lendülettel állt ki amellett, hogy a szíriai kormányerők a felelősek. Vannak azonban olyan aggályok, amelyek szerint később bebizonyosodhat, hogy a támadás az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel együttműködő erőkhöz köthető.
Hírszerzési tisztviselők hangoztatják, hogy nem tudják pontosan meghatározni Aszad vegyifegyver-raktárainak helyszíneit. A raktárokat az utóbbi időkben elhangzott amerikai fenyegetések hatására akár át is helyezhették. A bizonyosság hiánya azt jelenti, nincs kizárva, hogy az amerikai robotrepülőgépekkel végrehajtandó, a szíriai katonai infrastruktúra elleni csapások újonnan létesített vegyifegyver-raktárakat érnek, ami pedig akár halálos gáztámadáshoz vezethet.
A szíriai polgárháborúban az utóbbi hat hónapban gyorsan változtak a kormány és a felkelők csapatai közötti frontvonalak, a területről készített műholdfelvételek hézagosak, akárcsak az onnan származó, más úton szerzett értesülések. Egy amerikai hírszerzési és három másik tisztségviselő állítása szerint az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek felderítői sem tudják követni naprakészen, hogy ki ellenőrzi a szíriai vegyi fegyverek egyes készleteit
Aszad szerint győzni fognak
"A válság kezdete óta arra a pillanatra várunk, hogy igazi ellenségeink végre felfedjék magukat" – mondta Aszad szíriai illetékesek előtt az al-Ahbár szerint. "Tudom, hogy az önök morálja jó, s készek arra, hogy szembeszálljunk bármiféle agresszióval, és megvédjük a hazát" – tette hozzá a szíriai elnök.
Ezután Aszad megerősítette: "ez egy történelmi összecsapás, amelyből győztesként fogunk kikerülni".
Hadihajókat küldenek az oroszok
Két újabb hadihajót küld a szíriai fejlemények ismeretében a mérsékelten Aszad-párti Oroszország. "A Földközi-tenger keleti régiójában kialakult, ismert helyzet szükségessé tette, hogy bizonyos korrekciókat hajtsunk végre az orosz haditengerészet egységeinek összetételében" – utalt a szíriai válság fejleményeire az orosz vezérkar egy név nélkül nyilatkozó illetékese.
A forrás szerint az orosz hadiflotta földközi-tengeri, úgynevezett állandó összekötő hadműveleti egységéhez a közeli napokban csatlakozik az Északi Flottától egy nagy tengeralattjáró-elhárító hadihajó. Később megérkezik hozzá a Fekete-tengeri Flotta Moszkva nevű rakétahordozó cirkálója is.
Egyiptom és Libanon is közölte, hogy nem vesznek részt egy Szíria elleni támadásban, és határozottan ellenzik azt, Izraelben és Törökországban viszont már gázálarcokkal és óvóhelyekkel készülnek a Szíria ellen várható katonai csapás esetleges kihatásaira területükön.
Jövő keddig nincs támadás?
A 444.hu azt írja, úgy néz ki, hogy a jövő kedd előtt nem indítanak támadást Szíria ellen a nyugati nagyhatalmak. Ennek oka a brit belpolitikai helyzet, a kormányzó konzervatívok hetven képviselője ugyanis nyilt lázadással fenyegetett, szavazataik nélkül a kormány javaslata a retorziós csapásról akár el is bukhat, vagy legfeljebb vereséggel felérő szűk többséget kaphat a parlamentben.
Hogy a helyzet így alakuljon, ahhoz kellett a Munkáspárt vezérének politikai opportunizmusa is. Ed Miliband, aki kezdetben támogatásáról biztosította a kormányt, a tory lázadás hírére arra utasította pártja képviselőit, hogy nemmel szavazzanak – írja a lap.
Egy németországi felmérés szerint a német lakosság többsége ellenzi, hogy a Nyugat katonai beavatkozással reagáljon Szíriában a damaszkuszi rezsimnek tulajdonított vegyifegyver-támadásra.
David Cameron brit kormányfő csütörtökön a parlamentben egy kérdésre válaszolva azt mondta, elképzelhetetlen, hogy Nagy-Britannia katonai csapást mérjen Szíriára, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) erős ellenállásba ütközik a terv.
Kanada közölte, semleges marad egy esetleges katonai beavatkozás során és nem vesz részt benne aktívan.
Várnak a Nyugat közbelépésére
A nyugatiaknak csapást kell mérniük Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjére, magát Aszadot pedig a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé kell állítani – jelentette ki eközben Ahmed Dzsarba, az ellenzéki Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) elnöke a Le Parisien című francia lapban csütörtökön megjelent interjújában.
Arra a kérdésre, mit fog mondani Francois Hollande francia elnöknek, aki csütörtök délelőtt fogadja őt, Dzsarba így válaszolt: "Vegyi Bassár mészárolta a népünket augusztus 21-én. Nem bújhat ki a megérdemelt büntetés alól."
A "Vegyi Bassár" név utalás lehet "Vegyi Alira", a néhai Szaddám Huszein iraki diktátor unokatestvérére, akit több ügyben is halálra ítéltek, majd kivégeztek.
Megkezdték a kiürítést
A szíriai kormányerők a jelek szerint megkezdték a személyzet nagy részének kiköltöztetését a hadsereg és a biztonsági erők parancsnokságának épületeiből Damaszkusz központjában, felkészülve egy esetleges nyugati katonai támadásra – közölték helyi lakosok és ellenzéki források.
A részlegesen kiürített épületek között van a vezérkar parancsnokságának épülete, a légierő közelben lévő parancsnoksága és a nyugat-damaszkuszi Kfár Szuszeh negyedben lévő több biztonsági épület – közölték helyi lakosok és a Szabad Szíriai Hadsereg. A vezérkar épülete a lázadók 2012. szeptemberi támadása óta amúgy is csökkentett személyzettel működött. Szemtanúk az elmúlt 48 órában több katonai épület bejáratánál teherautókat láttak, amelyeket feltehetőleg dokumentumok és könnyűfegyverek szállítására vezényeltek oda.
Egy forrás szerint a főváros közelében állomásozó katonai egységek több trélert foglaltak le, valószínűleg azzal a céllal, hogy nehézfegyvereket szállítsanak velük alternatív helyszínekre. Mindazonáltal nem volt megfigyelhető ilyen fegyverek jelentősebb mozgatása, feltehetőleg a fő közlekedési utak környékén zajló heves harcok miatt.
Egy másik ellenzéki forrás szerint páncélozott járművek és csapatszállító teherautók hagyták el a damaszkuszi nemzetközi repülőtér térségét, ahol három katonai támaszpont található, és a közelben fekvő Harrán al-Avamid település felé indultak. A telefonon nyilatkozó szemtanú hozzátette, hogy a repülőtéren lekapcsolták a világítást.
Ellenzéki aktivisták a földközi-tengeri Latakia kikötőjében több szíriai hadihajót figyeltek meg, amelyek a civil hajóközlekedés számára fenntartott mólóknál kereskedelmi hajók között dokkoltak, valószínűleg azzal a számítással, hogy megnehezítsék azonosításukat és a csapásmérést rájuk.
A csapatmozgásokról szóló beszámolókat hivatalos források nem erősítették meg. A hadsereg az ilyen manővereket nem szokta nyilvánosságra hozni, a kormányszóvivő pedig nem volt elérhető a sajtó számára. Kelet-damaszkuszi ellenzéki aktivisták arról számoltak be, hogy a Köztársasági Gárda és a 4. hadosztály Szomaríja és Muadamíja elővárosok közelében fekvő laktanyáit és szolgálati lakásait kiürítették, a katonákat és családtagjaikat pedig a városba költöztették.
A bukaresti külügyminisztérium is arra szólította fel a Szíriában lévő románokat, hogy mielőbb jöjjenek el az országból, "a még működő" közlekedési lehetőségek igénybevételével. Románia damaszkuszi külképviseletének becslései szerint 12-14 ezer román van még Szíriában. A konfliktusok kezdete óta a román nagykövetség 500 román hazahozatalában segédkezett.
Később az ukrán külügy is arra kérte a Szíriában tartózkodó ukrán állampolgárokat, hogy mihamarabb hagyják el az országot.
Az ENSZ-ellenőrök szombat reggel távoznak Szíriából
A feltételezett vegyifegyver-támadást vizsgáló ENSZ-ellenőrök péntekig folytatják munkájukat, és szombat reggel távoznak Szíriából – jelentette be csütörtökön az ENSZ-főtitkár Bécsben.
Ban Ki Mun ismét síkraszállt azért, hogy az ellenőröknek lehetőségük legyen befejezni a vizsgálatot. Közölte, hogy szerdán tárgyalt Barack Obama amerikai elnökkel, akivel közölte, hogy álláspontja szerint a válságot békés eszközökkel kell megoldani.
Az ENSZ-ellenőrök csütörtökön ismét elindultak damaszkuszi szállodájukból, hogy immár a harmadik alkalommal folytassák a vizsgálatot a vegyifegyver-támadás egyik feltételezett helyszínén. A hat gépkocsiból álló konvoj ellenzéki források szerint ismét a Damaszkusz keleti peremén fekvő térségbe, Gútába tartott.
Vlagyimir Putyin orosz államfő közölte, Angela Merkel német kancellárral egyetértettek abban, hogy fontos, hogy az ENSZ vegyifegyver-szakértőinek szíriai vizsgálatáról szóló jelentését a Biztonsági Tanács (BT) vitassa meg.