szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Visszaszerezte az abszolút többséget a Keresztényszociális Unió (CSU) a bajorországi tartományi parlamenti választáson, a liberális FDP pedig kiesett a müncheni tartományi gyűlésből a hétfő hajnalban közölt előzetes hivatalos végeredmény szerint.

A CSU 47,7 százalékot szerzett, ami 101 mandátumot jelent a 180 tagú tartományi gyűlésben (Landtag). Az Angela Merkel kancellár vezette konzervatív CDU bajor testvérpártja 2008-ban, 46 év után veszítette el az abszolút többséget, és koalícióra kényszerült az FDP-vel, amely 14 év után jutott be újra a Landtagba. A liberálisok öt év kormányzást követően ismét kiestek, 3,3 százalékot szereztek, míg a bejutási küszöb 5 százalék.

A legnagyobb ellenzéki erő, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) javított, a szavazatok 20,6 százalékát szerezte meg a történelmi mélypontot jelentő 2008-as 18,6 százalék után. A Szabad Választók Szövetsége 9 százalékkal végzett az előzetes végeredmény szerint, gyengült a 2008-as 10,2 százalékhoz viszonyítva. A Zöldek 8,6 százalékot szereztek, támogatottságuk visszaesett a legutóbbi választáson elért 9,4 százalékhoz képest. Más párt nem jutott be a müncheni Landtagba. A választási részvétel 63,9 százalékos volt, emelkedett a 2008-ban regisztrált 57,9 százalékhoz képest.

Az Alternatíva Németországnak (AfD) nem indult a bajorországi választáson, amely az utolsó erőpróba a szeptember 22-ei országos parlamenti (Bundestag-) választás előtt. Az euroszkeptikus párt a vezető közvélemény-kutató intézetek szerint bekerülhet a Bundestagba.

A CDU/CSU pártszövetség a liberálisokkal 2009-ben kezdett közös kormányzás folytatása mellett áll ki az országos választási kampányban. Elemzők szerint amennyiben az FDP a Bundestag-választáson sem éri el az 5 százalékot, nagykoalíció következik, vagyis a CDU/CSU az SPD-vel folytatja a kormányzást.

Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke a vasárnapi Landtag-választás után hangoztatta, hogy "minden második bajor" a CSU-ra szavazott. Ezzel a konzervatívok visszatértek, és "2008 már csak történelem" – mondta a politikus, aki a súlyos vereségnek számító 2008-as választási győzelem után vette át a párt és a kormány irányítását.

Hermann Gröhe, a CDU főtitkára szerint a CSU sikere "hátszelet ad" a konzervatívoknak az egy hét múlva következő országos megmérettetéshez. Gröhe elutasította, hogy konzervatív szavazók a koalíció megtartása érdekében listán a liberálisokra szavazzanak. "Nincs elajándékozni való szavazatunk" – mondta a CDU főtitkára.

Berlinben szeptember 22. után nagy valószínűséggel Angela Merkel marad a kormányfő. Az első elemzések szerint a kancellárnak nem feltétlenül kedvező a CSU megerősödése. A bajor testvérpárt több miniszteri posztot kérhet, és nagyobb erővel képviselheti a tartományi érdekeket. Seehofer rögtön a választási győzelem után közölte: a CSU ragaszkodik a külföldi autósok által fizetendő autópályadíj bevezetéséhez. Merkel elutasítja a koncepciót, arra hivatkozik, hogy a német és a külföldi autósokat megkülönböztető díj az uniós jog korlátaiba ütközik, ezért nem lehet bevezetni.

Philipp Rösler, az FDP elnöke úgy vélte, Bajorországban "máshogy mennek a dolgok", mint Németország más tájain, ezért nem lehet messzemenő következtetéseket levonni a választási eredményből. A következő egy hét már "csak Németországról szól", és az FDP híveinek "most aztán igazán neki kell veselkedniük a választási küzdelemnek" – mondta Rösler. Patrick Döring, a párt főtitkára hozzátette: aki a polgári koalíció folytatását szeretné, annak a liberálisokra kell szavaznia, különben egy "baloldali kartell" kerül hatalomra Németországban.

Az SPD vezetői szerint a bajorországi eredmény azt mutatja, hogy a konzervatív-liberális koalíció "kifutó modell", a Zöldekkel közös kormányzásra készülő szociáldemokraták iránti bizalom pedig erősödik. Az SPD Bajorországban 1994 óta valamennyi választáson gyengült. Ez a sorozat vasárnap megszakadt. Christian Ude müncheni polgármester, a párt miniszterelnök-jelöltje szerint "trendforduló" következett be. Az eredmény elmarad ugyan a várakozásoktól, de "elindultunk felfelé" – mondta a politikus, hangsúlyozva, hogy az SPD az egyetlen ellenzéki párt, amely jobban teljesített, mint 2008-ban.

Az SPD alig néhány hete még csak 15 százalékon állt a felmérésekben, és azóta jelentősen nőtt a támogatottsága. Ugyanez a folyamat zajlik országos szinten is, a "kampányhajrá" a Bundestag-választás előtti utolsó héten is sikerül majd – emelte ki Sigmar Gabriel, az SPD elnöke. Peer Steinbrück kancellárjelölt hozzátette: a konzervatív-liberális koalíció már sorban a 13. tartományi választáson nem szerzett többséget, és így történik majd a szeptember 22-ei országos parlamenti választáson is.

A Zöldek kevesebb szavazatot szereztek, mint öt éve, és sokkal rosszabbul szerepeltek, mint amire számítottak. Az ökopárt szerint az eredmény jelentős részben annak tulajdonítható, hogy Bajorország minden eddiginél jobb gazdasági helyzetben van, a választók ezért elégedettek, és "elnézték a konzervatívoknak a stikliket", köztük azt, hogy számos képviselőjük közpénzen foglalkoztatta rokonát a Landtagban.

A 8,5 százalék "csalódás, de ösztönzés is egyben" – emelte ki Katrin Göring-Eckardt, a párt országos kampányát vezető duó egyik tagja. Hozzátette: a Bundestag-választásig hátralévő hat napon még elszántabban érvelnek majd álláspontjuk mellett, amely szerint a választás fő tétje az, hogy létre lehet-e hozni egy igazságosabb adórendszert Németországban, és sikerre lehet-e vinni az atomenergia használatával való szakítást jelentő úgynevezett energiapolitikai fordulatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!